Rząd planuje podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z 8% do 23%. Według organizacji branżowych, zmiana ta nie przyniesie wielkich dochodów budżetowi państwa, a może wywołać niepowetowane, negatywne skutki dla zdrowia zwierząt, konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów. Gdyby projekt wszedł w życie, automatycznie wzrosłyby koszty produkcji mięsa i mleka.
Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł. Strona rządowa zaznacza jednak, że jest to tylko propozycja, nad którą dopiero co rozpoczęła się debata.
Informacja ta wywołała spore zamieszanie w środowisku weterynaryjnym i falę dyskusji. POLPROWET podjął działania, by projekt ustawy został wycofany. - Walka o pozostawienie 8% stawki VAT na leki wet. trwa. Wczoraj rozmawialiśmy o tym w Łodzi na 26. Kongresie PSLWMZ podczas sesji o lekach weterynaryjnych oraz na terenie wystawy z wystawcami i lekarzami wolnej praktyki. Cieszy nas, że całkiem sporo osób przybyło na naszą sesję. Doskonale rozumiemy Państwa obawy. Wici rozpuszczone. Są pierwsze echa. (…) Zobaczymy czy administracja rządowa widzi tylko złotówki, czy też widzi zagadnienie szeroko. Wtedy powinna się wycofać z tego pomysłu, który zagraża przede wszystkim zwierzętom, ale także bezpieczeństwu żywności oraz zdrowiu publicznemu. Zwierzęta same się nie obronią – możemy przeczytać na facebook'owym koncie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych.
Źródło: cenyrolnicze.pl; PAP