Główny Lekarz Weterynarii powiadamia o stwierdzeniu na terytorium Polski 1 i 2 w 2025 r. ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3).
Pierwsze ognisko choroby zostało stwierdzone 9 stycznia 2025 r. w gospodarstwie utrzymującym bydło, zlokalizowanym w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Podejrzenie choroby zostało postawione w związku z uzyskaniem dodatniego wyniku badań laboratoryjnych próbki pobranej w związku z planowanym przemieszczeniem zwierząt. Próbki pobrane w ramach badań urzędowych, zostały zbadane w krajowym laboratorium referencyjnym, tj. PIWet - PIB w Puławach, uzyskano dodatni wynik badań molekularnych metodą PCR potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3 u jednego zwierzęcia. Zakażenie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.
Drugie ognisko choroby zostało stwierdzone 9 stycznia 2025 r. w gospodarstwie utrzymującym bydło, zlokalizowanym w powiecie goleniowskim, w województwie zachodniopomorskim.
Podejrzenie zostało postawione w związku ze zgłoszeniem przez hodowcę do Inspekcji Weterynaryjnej wystąpienia niepokojących objawów u zwierząt. Próbki pobrane w ramach badań urzędowych zostały zbadane w krajowym laboratorium referencyjnym, tj. PIWet - PIB w Puławach, uzyskano dodatni wynik badań molekularnych metodą PCR potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3 u jednego zwierzęcia.
Mapa ognisk BT w 2025 r. w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV
W 2024 r. na terytorium RP stwierdzono 7 ognisk choroby niebieskiego języka (BT) serotyp 3, w woj. dolnośląskim i zachodniopomorskim.
Mapa ognisk BT w 2024 r. w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV