Ile żyta dla niosek?
W efekcie 3 letniego programu badań ENERGYFEED polscy naukowcy przebadali żyto w żywieniu zwierząt w tym drobiu nieśnego. U kur nieśnych rasy ISA Brown w okresie 25-50 tyg. życia, badano dodatek żyta w ilości 10, 15, 20 i 25%. Do diet doświadczalnych wprowadzano także dodatek enzymu paszowego o aktywności ksylanazy. W doświadczeniu analizowano wskaźniki produkcyjne oraz parametry charakteryzujące jakość jaj. Badano także żywienie żytem u reprodukcyjnych gęsi zatorskich w I i II sezonie użytkowania, gdzie stosowano 20, 30 i 40% żyta w dawce. Oceniano nieśność oraz wyniki lęgów.
Zalecenia praktyczne
Ziarno żyta hybrydowego może być z powodzeniem stosowane w żywieniu drobiu, stanowiąc przydatne źródło energii i białka. W żywieniu niosek, żyto może być z powodzeniem stosowane w ilości do 25% mieszanki paszowej. Dodatek preparatu enzymatycznego (ksylanazy) pozwala na obniżenie lepkości treści jelitowej ptaków żywionych mieszanką paszową z wysokim udziałem żyta. Żyto można stosować na kurach nioskach, w pierwszym lub drugim cyklu nieśności. Sypkie mieszanki zawierające 20-25% żyta można zastosować od około 20 tygodnia życia kur, do końca okresu użytkowania w systemie „do woli”. Ziarno żyta hybrydowego może być z powodzeniem stosowane w żywieniu drobiu, stanowiąc przydatne źródło energii i białka. W żywieniu niosek, żyto może być z powodzeniem stosowane w ilości do 25% mieszanki paszowej. Dodatek preparatu enzymatycznego (ksylanazy) pozwala na obniżenie lepkości treści jelitowej ptaków żywionych mieszanką paszową z wysokim udziałem żyta. Żyto można stosować na kurach nioskach, w pierwszym lub drugim cyklu nieśności. Sypkie mieszanki zawierające 20-25% żyta można zastosować od około 20 tygodnia życia kur, do końca okresu użytkowania w systemie „do woli”. W żywieniu gęsi reprodukcyjnych stosowanie mieszanki paszowej zawierającej do 20% żyta nie wpływa na wyniki użytkowe osiągane przez stado.
Istnieje możliwość częściowego zastąpienia ziarna kukurydzy, pszenicy i pszenżyta ziarnem żyta w recepturach mieszanek paszowych dla kur i gęsi nieśnych. Cena białka, aminokwasów i innych składników pokarmowych w ziarnie żyta jest niższa w porównaniu z innymi zbożami, co powoduje zmniejszenie kosztu produkcji jaj bez pogarszania wyników produkcyjnych.
Przygotował: Mariusz Kopeć Przygotował: Mariusz Kopeć Kierownik Działu Żywienia Zwierząt KWS Lochow Polska Sp. z o.o.
na podstawie Instrukcja Wdrożeniowa Możliwości Zastosowania Żyta w Żywieniu Drobiu
Sylwester Świątkiewicz, Anna Arczewska-Włosek, Krzysztof Andres, Tomasz Schwarz Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Więcej aktualności odnośnie żywienia drobiu znajdziesz w najnowszym wydaniu Hodowcy Drobiu. Prenumeratę możesz zamówić już teraz w naszym SKLEPIE.