Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o błędach w wycenie wartości hodowlanej w ostatnim sezonie wyceny (2018.2), którą realizuje Instytut Zootechniki PIB w Balicach.
Liczba błędów w oszacowaniach wartości hodowlanej była niedopuszczalna. Wiele z nich zostało wychwyconych przez pracowników Polskiej Federacji i samych hodowców jeszcze przed wczytaniem do systemu teleinformatycznego SYMLEK. Najbardziej rażące były te związane z oszacowaniem wartości hodowlanej samic. Blisko 180 000 krów nie miało informacji o indeksie selekcyjnym PF. Polska Federacja przekazała do Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW oraz Instytutu Zootechniki pełną listę błędów.
W związku z tą sytuacją hodowcy nie mogli realizować pracy hodowlanej w stadach na podstawie aktualnych wyników, co z całą pewnością spowodowało straty ekonomiczne w stadach. Ponadto opisane problemy z oceną wartości hodowlanej sprawiają, że hodowcy tracą zaufanie do wiarygodności tych oszacowań, które są podstawą ich codziennej pracy hodowlanej.
Według Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka opóźnienia i błędy pojawiąjące się w przekazywaniu wyników oceny wartości hodowlanej bydła mlecznego są wynikiem problemów Instytutu Zootechniki z realizacją tego zadania.
W związku z zaistniałą sytuacją PFHBiPM wystąpiła do MRiRW z wnioskiem o przekazanie jej wyceny wartości hodowlanej stwierdzając, że struktury naukowo-badawcze nie są odpowiednie do wykonywania rutynowej wyceny w coraz bardziej wymagających warunkach związanych z nową technologią genomiczną. Przekazanie tego zadania hodowcom dokonało się już we wszystkich krajach liczących się w hodowli bydła mlecznego, gdzie centra obliczeniowe są zarządzane przez związki hodowlane. Ponadto PFHBiPM stworzyła dwa lata temu z własnych środków finansowych Centrum Genetyczne, które jest w pełni przygotowane do prowadzenia tego typu wyceny wartości hodowlanej.
„Zwracamy się więc jeszcze raz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji, która stwarza coraz więcej problemów w polskich hodowlach, jak również otwiera szeroką drogę dla konkurencji w coraz bliższej przyszłości” - czytamy w piśmie do MRiRW.
Źródło: PFHBIPM