Główny Lekarz Weterynarii przypomina o możliwości przystąpienia hodowców i producentów bydła do programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła w 2019 r.
Nowe stada można zgłaszać do programu w ostatnich 2 miesiącach każdego roku kalendarzowego tak, aby w nowym roku kalendarzowym mogły przystąpić one do realizacji programu. W celu przystąpienia do programu w 2019 r. należy zgłosić się zatem do powiatowego lekarza weterynarii najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r.
Program składa się z dwóch następujących części, które mogą być realizowane łącznie albo oddzielnie:
- część I – Program zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła (IBR/IPV);
- część II – Program zwalczania wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD MD).
Cel programu:
- rozpoznanie i poprawa sytuacji epizootycznej w odniesieniu do IBR/IPV i/lub BVD MD w stadach bydła objętych programem.
- spełnienie przez stada bydła wymagań dla uznania ich za wolne od IBR/IPV i/lub BVD MD. Po pozytywnej kontroli powiatowego lekarza weterynarii, status stada zostanie potwierdzony decyzją administracyjną.
Uczestnictwo w programie:
- przystąpienie do programu jest dobrowolne!!!
- w programie mogą uczestniczyć stada bydła zarejestrowane zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 546), które posiadacz bydła zgłosi do uczestnictwa w programie.
- zgłoszenia należy dokonać do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca siedziby stada za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się stadem.
- posiadacz bydła może zrezygnować z uczestnictwa w programie w trakcie jego realizacji.
Koszty programu:
Koszty realizacji programu, w tym koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych próbek oraz koszty nadzoru sprawowanego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, ponoszą posiadacze zwierząt, którzy uczestniczą w programie.
Realizacja programu:
- próbki do badań pobiera i przesyła, do laboratoriów wyznaczonych przez Głównego Lekarza Weterynarii, lekarz weterynarii opiekujący się stadem.
- przed rozpoczęciem realizacji programu hodowca ma obowiązek przekazać właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii dane dotyczące lekarza weterynarii opiekującego się stadem, który będzie pobierał próbki tj. imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu.
- o każdej zmianie lekarza weterynarii należy niezwłocznie informować powiatowego lekarza weterynarii.
- w trakcie realizacji programu istnieje obowiązek prowadzenia dla każdej sztuki bydła w stadzie tzw. karty zdrowia bydła, którą należy uzyskać od powiatowego lekarza weterynarii. Karty uzupełnia i aktualizuje, we współpracy z lekarzem weterynarii opiekującym się stadem, oraz przechowuje posiadacz bydła. W karcie tej są dokumentowane m.in. wyniki programu.
Program realizowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła (Dz. U. poz. 1722). Realizację programu przewidziano na lata 2018 – 2023.
W celu prawidłowej realizacji programu, posiadacz bydła powinien ściśle współpracować z lekarzem weterynarii opiekującym się stadem.
Szczegółowe informacje dotyczące programu, w tym zasady prowadzenia badań laboratoryjnych i zwalczania choroby w stadzie są zawarte w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niezbędne informacje będzie można uzyskać również u właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Źródło: GIW