Projekt „CGen korekcja” prowadzony przez Centrum Genetyczne PFHBiPM wszedł w kolejną fazę realizacji.
Dzięki zebraniu odpowiedniej ilości danych możliwe było przeprowadzenie wspólnie z UP w Poznaniu analiz genetycznych. W pierwszej kolejności przedmiotem prac stało się najpowszechniejsze schorzenie racic, które dotyka około 20% polskich krów, czyli dermatitis digitalis (DD). Opracowano model do oceny wartości hodowlanej odporności na tą jednostkę chorobową. Następnie oszacowano odziedziczalność tej cechy na poziomie 0,11. Jest to wartość porównywalna do wyników osiąganych w innych krajach o rozwiniętej hodowli bydła mlecznego i świadczy o dobrej jakości danych zbieranych w Polsce.
Uzyskane wyniki przybliżają do momentu, w którym mozliwe będzie wdrożenie rutynowej oceny wartości hodowlanej dla cech zdrowotności racic. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie wykonanie takich analiz dla innych schorzeń oraz poznanie ich wzajemnych powiązań. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie indeksu selekcyjnego dla zdrowia racic.
PFHBiPM przypomina, że ilość i jakość danych jest kluczowa dla skuteczności selekcji, ponadto ważne jest bieżące ich gromadzenie, tak aby dobrze odnosiły się do doskonalonej populacji. Dlatego zachęcają wszystkich hodowców do przyłączania się do projektu „CGen korekcja”. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cgen.pl/korekcja/.
Źródło: PFHBiPM