W miarę jak hodowcy poszukują bardziej efektywnych sposobów zarządzania większymi stadami, dój grupowy DeLaval VMS™ zyskuje na popularności na całym świecie. Już teraz jest stosowany na 20 farmach w 13 krajach, a kolejne instalacje są realizowane. Oczekuje się, że liczba tych instalacji będzie się podwajać każdego roku.
Dój grupowy DeLaval VMS™ w Boerderij De Boterpot, Merselo, Holandia
Zaprojektowany dla średnich i dużych gospodarstw – przeważnie od 300 krów w górę – dój grupowy DeLaval VMS™ został wprowadzony ponad pięć lat temu, aby pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów branży: niedoborów siły roboczej, rosnących kosztów oraz rosnącego zapotrzebowania na efektywność, elastyczność i skalowalność.
System ten wykorzystuje zalety doju automatycznego w połączeniu z zasadami prowadzenia konwencjonalnych gospodarstw. W przeciwieństwie do klasycznych systemów dojenia robotami udojowymi VMS (Voluntary Milking Sysytem), gdzie krowy są dojone indywidualnie przez 24/7, dój grupowy odbywa się według stałego harmonogramu i nie wymaga pracy dojarzy. Dój grupowy DeLaval VMS™ poprzez połączenie dojenia o stałych porach z automatyzacją, zwiększa efektywność produkcji mleka, jakość pozyskiwanego surowca, jednocześnie zapewniając komfort zwierzętom. Regularność doi przekłada się na lepszy przepływ krów i zwiększa ich dobrostan, poprzez ograniczenie stresu. W systemie tym zwiększa się efektywność zarówno produkcji mleka, jak i pracy. Rozwiązanie to pozwala utrzymać obecne strategie żywieniowe, zmniejszając potrzebę stosowania drogich koncentratów oraz zachować istniejące rutyny.
Lene i Michael Jensen z Havredalsgaard, Hammel, Dania, wyjaśniają, jak dój grupowy DeLaval VMS™ uprościł ich codzienność i rozwiązał problemy związane z pracą – Mieliśmy starą halę udojową, którą trzeba było wymienić. Usłyszeliśmy o doju grupowym DeLaval VMS™ i zainteresowaliśmy się tym rozwiązaniem. Przemówiło do nas zarówno pod względem ułatwienia codziennej pracy, jak i zatrzymania wartościowych pracowników. Co najważniejsze, staliśmy się mniej podatni na problemy kadrowe. Nasze krowy czują się niezwykle komfortowo w tym systemie. Przejście z hali udojowej na dój grupowy DeLaval VMS™ jest łatwe, a my doświadczyliśmy zmniejszenia obciążenia pracą i osiągnęliśmy spokój na myśl o doju.
Lene i Michael Jensen
Hodowcy posiadają 14 robotów DeLaval VMS™ V300
Johan i Willem Loonen z farmy Boerderij De Boterpot, Merselo, Holandia, doją 500 krów za pomocą 11 robotów DeLaval VMS™ V310. Dla nich dojenie grupowe znacznie zwiększyło wydajność – Z naszą karuzelą nie mogliśmy zwiększyć częstotliwości dojenia do trzech razy na dzień, ale dzięki dojowi grupowemu DeLaval VMS™ to możliwe. Możemy przeprowadzić trzeci dój bez dodatkowego personelu, mając jednocześnie lepszą równowagę między pracą, wypoczynkiem i rodziną.
Korzyści z Doju grupowego DeLaval VMS™:
- Bezproblemowa integracja: Przejście na dój grupowy jest łatwe – dotychczasowe rutyny hodowców pozostają niezmienione, a krowy szybko dostosowują się do doju automatycznego, co zmniejsza potrzebę intensywnego szkolenia.
- Prostota dla dużych gospodarstw: Stały harmonogram doi ułatwia zarządzanie stadem i zmniejsza stres pracowników. Hodowcy mogą realizować harmonogram dojenia w sposób przewidywalny, bo to roboty DeLaval VMS™ zajmują się dojeniem, a nie dojarze. Ogranicza to koszty pracy i wymaga mniej wykwalifikowanego personelu.
- Zdrowsze krowy: Prawdziwy dój ćwiartkowy dzięki 4 miernikom mleka w DeLaval VMS™, dostarcza ogromnej ilości danych o zdrowiu każdego strzyku. Każda ćwiartka jest dojona zgodnie z jej potencjałem. Roboty VMS wspierają higienę i redukują stres, poprawiając jakość mleka i wydajność gospodarstwa.
- Infrastruktura gotową na przyszłość: Przy odpowiednim projekcie inwestycja jest łatwo skalowalna oraz ciągle ulepszana – wraz z postępem technologicznym. Zapewniamy kompatybilność z nowymi technologiami, aby inwestycja pozostała aktualna.
- Lepsze wykorzystanie kapitału: Roboty doją prawie dwa razy więcej krów na godzinę niż tradycyjne systemy, zwiększając wydajność bez dodatkowych kosztów.
- Poprawa zrównoważonego rozwoju gospodarstwa: Optymalizując pracę, zużycie wody i energii, dój grupowy DeLaval VMS™ wspiera efektywne, odpowiedzialne działanie, jednocześnie zapewniając dobrostan krów.
Johan i Willem Loonen
Robert Jensen, specjalista ds. Doju grupowego DeLaval VMS™ w DeLaval, wyjaśnia, że sukces systemu wynika z bliskiej współpracy z hodowcami w celu stworzenia praktycznego rozwiązania. – Spędziliśmy dużo czasu na farmach, poznając ich potrzeby i znajdując rozwiązania, aby sprostać ich wyzwaniom. Dój grupowy DeLaval VMS™ jest skuteczny, ponieważ opiera się na doświadczeniach z rzeczywistych gospodarstw. Początkowo dój grupowy był stosowany głównie przez większe gospodarstwa od 500 krów w górę, ale dziś widzimy coraz większe zainteresowanie w segmencie 300+, które dostrzegają korzyści dla swojej działalności. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby liczba instalacji podwajała się każdego roku, gdyż coraz więcej gospodarstw stara się sprostać wymaganiom nowoczesnej hodowli krów mlecznych.
Z ponad 140-letnim doświadczeniem w technologii dojenia, DeLaval posiada głębokie zrozumienie dla projektowania obór, ruchu krów i rutyn doju. – Nasza wiedza w planowaniu i projektowaniu tradycyjnych obór, w tym systemów karuzelowych i konwencjonalnych, daje nam unikalną przewagę. Podczas gdy wielu dostawców skupia się wyłącznie na sprzęcie, nasza zdolność do oferowania pełnych usług od planowania i projektowania do wyposażenie zapewnia, że dój grupowy DeLaval VMS™ może idealnie dopasować się do istniejących gospodarstw i zapewnić im efektywność, dodaje Jensen.
Lars Paulson (właściciel), Caroline Böregård (kierownik stada) i Martin Paulson (kierownik gospodarstwa)
Wartość połączenia dobrego projektu i technologii jest wyraźnie demonstrowana przez gospodarstwo Larsa Paulsona, który prowadzi Kvangården w Halland, Szwecja. Dojąc 450 krów za pomocą 12 jednostek DeLaval VMS™ V300, podkreśla, jak system doju grupowego DeLaval VMS™ bezproblemowo dostosował się do jego istniejących obór i rutyn – Dzięki systemowi doju grupowego DeLaval VMS™ V300 byliśmy w stanie zautomatyzować proces dojenia, jednocześnie zachowując nasze istniejące obory oraz strategię żywienia i rutyny doju. Teraz otrzymujemy znacznie bardziej szczegółowe informacje o zdrowiu naszych krów.
Aby dowiedzieć się więcej o doju
grupowym DeLaval VMS™, odwiedź
www.delaval.com