W większości krajów UE na rynku tuczników dalej panuje stagnacja. Według notowań ISN ceny w ubiegłym tygodniu zostały utrzymane w Niemczech, Holandii i Austrii. Nieznaczne wzrosty cen odnotowano w Hiszpanii i Belgii.
Na szczególną uwagę zasługuje wzrost ceny do 1,22 €/kg (wbc) w Belgii, która ze względu na ASF dostarcza na rynki europejskie, w tym również do Polski, wieprzowinę po bardzo niskich cenach.
Cena w Hiszpanii stopniowo rośnie od czterech tygodni. Ma to związek z rosnącym popytem krajowym oraz większym zainteresowaniem importem ze strony Chin. Podaż żywca w ostatnim okresie jest niewystarczająca. Waga ubojowa hiszpańskich tuczników w odróżnieniu od innych krajów spadła poniżej poziomu sprzed roku.
Na rynku niemieckim w bieżącym tygodniu nie widać poważniejszych zmian. Oferowane tuczniki do uboju odbierane są na bieżąco. Brak impulsu do wzrostu cen znalazł odbicie w opublikowanej w dniu 6/3/2019 roku cenie VEZG 1,40 €/kg (wbc) po raz czwarty z rzędu.
W USA producenci tuczników tracą 20-30 $/szt. Jedynym pozytywnym sygnałem jest wzrost ceny podstawowych elementów do 62 $ za funt. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w USA uboje wzrosły o 2%. W tym samym czasie cena tusz spadła o 28%. Duży spadek cen jest związany z taryfami celnymi na amerykańską wieprzowinę nałożonych przez Meksyk i Chiny.
W Chinach władze zachęcają inwestorów i producentów żywca do budowania małych lokalnych ubojni. Ma to zapobiec konieczności transportu świń do uboju na duże dystanse, co jest utrudnione ze względu na walkę z ASF. Może to spowodować brak wystarczającej ilości surowca dla dużych rzeźni zwożących surowiec z innych prowincji – informuje Genesus.
Źródło: kzp-ptch.pl