Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że nieustannie podejmowane są działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszaru zagrożenia (strefa niebieska) w związku z regionalizacją dotyczącą występowania ognisk ASF.
Na bieżąco składane są do Komisji Europejskiej wnioski o zniesienie obszarów wymienionych w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE i przeniesienie ich do części II ww. załącznika (obszar objęty ograniczeniami - strefa czerwona).
Składaną przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentację ocenia Komisja Europejska i jeśli uzna wyniki monitoringu oraz podjętych działań za dające gwarancję stabilizacji sytuacji epizootycznej w gospodarstwach utrzymujących świnie, przedstawia projekt zmiany załącznika do ww. decyzji, który w ramach posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz jest poddawany pod głosowanie przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej – czytamy na stronie GIW.
W dniu 4 marca br. do Komisji Europejskiej złożony został wniosek o zmniejszenie zasięgu obszaru zagrożenia, który dotyczył 77 gmin lub części gmin w woj. podkarpackim, lubelskim, warmińsko - mazurskim, mazowieckim oraz podlaskim.
Aktualnie Komisja Europejska analizuje złożoną przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentację. W każdym przypadku Komisja Europejska bierze pod uwagę m. in. ogólną sytuację epizootyczną w całym kraju, tempo szerzenia się choroby na danym terenie, dane odnośnie jej występowania w poprzednich latach oraz podejmowane działania administracyjne. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Źródło: GIW