Utrzymanie świń w budynkach jest obecnie standardem w nowoczesnym rolnictwie, a systemy utrzymania zwierząt odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu optymalnych warunków dla zdrowia i dobrostanu świń. Współczesne systemy hodowlane muszą spełniać nie tylko wymagania dotyczące efektywności i wydajności, ale także surowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące dobrostanu zwierząt. Wymogi te obejmują odpowiednie warunki środowiskowe, przestrzeń życiową, higienę oraz możliwość wyrażania naturalnych zachowań.
Artykuł ten ma na celu przedstawienie nowoczesnych systemów utrzymania świń w budynkach i zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko spełniają wymagania prawne, ale także znacząco przyczyniają się do poprawy zdrowia i komfortu zwierząt, jednocześnie wspierając efektywność produkcji rolniczej.
SKIOLD jest liderem w dostarczaniu nowoczesnych i efektywnych systemów kojców, które wspierają hodowców i producentów świń w osiąganiu lepszych wyników hodowlanych. Produkty firmy SKIOLD charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami, poprawiają dobrostan zwierząt, ułatwiają obsługę i zapewniają długotrwałość użytkowania.
PEŁNA INFORMACJA O RYNKU TRZODY CHLEWNEJ W POLSCE
Katalog Branżowy Trzoda Chlewna
Kluczowe zalety systemów kojców SKIOLD:
- Poprawa wyników
Systemy kojców SKIOLD są oszczędne w przestrzeni i wykonane z niekorodujących materiałów, co zapewnia ich długotrwałość. Konstrukcja kojców sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza i redukcji zawirowań, co optymalizuje klimat wewnątrz i wspiera doskonały wzrost zwierząt. - Dobrostan zwierząt
Gładkie powierzchnie kojców poprawiają warunki higieniczne i samopoczucie zwierząt. Modułowy system zapewnia łatwość zabudowy – doskonale nadaje się do remontów pomieszczeń. Gładkie, lite powierzchnie kojców zapewniają łatwość czyszczenia oraz minimalizują rozwój bakterii, promując w ten sposób zdrowie zwierząt. Proponowane przez firmę SKIOLD rozwiązania umożliwiają naturalne zachowania zwierząt, takie jak np. budowa gniazd, co znacząco przyczynia się do poprawy dobrostanu hodowanych zwierząt. - Łatwa obsługa
Rewolucyjny system modułowy to łatwy montaż, wysoka higiena, bezproblemowa konserwacja oraz wyższy dobrostan zwierząt. Zastosowanie jasnych kolorów i gładkich powierzchni ułatwia utrzymanie czystości, a elastyczne opcje konstrukcji pozwalają na dostosowanie kojców do indywidualnych potrzeb hodowli.
Typy kojców
Kojce porodowe i dla loch w okresie ciąży
PN 401 – Przyjazne środowisko pracy. Kompaktowy materiał o grubości 10 mm zwiększa efektywne wykorzystanie przestrzeni zabudowy podłogi w budynku, ponieważ elementy te zajmują niewiele miejsca. Dzięki bardzo gładkiej powierzchni i jasnym kolorom zapewnia to również bardzo higieniczne środowisko, które łatwo jest utrzymać w czystości. Oprócz korzyści jakie płyną dla zdrowia zwierząt, jasne kolory tworzą także jasne i atrakcyjne środowisko pracy.
PN 402 – Ocynkowane panele przednie i boczne, składające się z 4-6 ocynkowanych rur oraz specjalnie zaprojektowanej bramki typu „saloon” zapewniają łatwy dostęp do inseminacji oraz gwarantują efektywne zarządzanie lochami podczas okresu krycia i ciąży. Wytrzymała podstawa oraz solidna konstrukcja gwarantują długotrwałość, a kompatybilność zarówno z systemami suchego, jak i mokrego karmienia zapewnia wszechstronność hodowli.
PN 402
PN 403 – Dzięki ocynkowanym panelom przednim i bocznym oraz bramkom barierowym, kojec ten stanowi idealne rozwiązanie dla zoptymalizowanej ochrony loch i wydajnego karmienia. Jego adaptacyjna konstrukcja, dobra przejrzystość i łatwa obsługa pozwalają zaoszczędzić czas oraz zminimalizować wysiłek niezbędny podczas pracy z maciorami, przy czyniając się do poprawy produktywności i dobrostanu zwierząt.
Kojce porodowe dla loch utrzymywanych w systemie grupowym
PN 501 – Wykonane z materiałów kompozytowych z włókna szklanego. Kojec ten oferuje komfortowe i przestronne środowisko dla macior prośnych. Obejmuje wiele opcji legowisk, m.in. z ogrzewaniem lub bez, możliwość zamknięcia lochy na kilka dni przed porodem oraz kompatybilność zarówno z systemami karmienia paszą suchą, jak i mokrą. Spełniając zalecenia dotyczące dobrostanu zwierząt i zapewniającystarczającą przestrzeń do poruszania się loch i budowania gniazd, ten kojec promuje zdrowe zachowanie loch i maksymalizuje dobrostan prosiąt.
PN 502 – Zaprojektowany z myślą o elastyczności. Ten kojec może mieć różne wymiary oraz może być stosowany z różnymi typami rusztów, co czyni go idealnym rozwiązaniem do renowacji kojców porodowych. Jego adaptowalna konstrukcja, dobra widoczność i łatwy wgląd na prosięta zapewniają wydajne zarządzanie, a dodatkowo wszystkie preferencje maciory dotyczące bliskości prosiąt z matką są w tym momencie spełnione. Cechy kojca nadają priorytet komfortowi świni oraz bezpieczeństwu prosiąt, przyczyniając się do optymalnego dobrostanu zwierząt.
PN 502
PN 503 – Ten model kojca oferuje wszechstronność pod względem rozmiaru oraz konstrukcji, dzięki czemu nadaje się do różnych konfiguracji w gospodarstwie. Zapewnia przestronne i bezpieczne środowisko dla loch prośnych utrzymywanych grupowo, spełniając jednocześnie zalecenia dotyczące zachowania zwierząt oraz umożliwiając naturalną interakcję wśród prosiąt oraz z maciorą. Rozmiar kojca umożliwia stopniowe odsadzanie prosiąt i ponowne utrzymywanie ich w kojcu przez dłuższy czas. Solidna konstrukcja, łatwość czyszczenia i dbałość o dobrostan loch i prosiąt zapewniają korzystne środowisko dla maksymalnej wydajności. Ponadto kojec ten jest idealny dla kilku różnych systemów żywienia, takich jak żywienie ad libitum, żywienie restrykcyjne lub długie koryto.
Wygrodzenia dla loch w okresie porodu
PN 520 – Doskonale wykonany kojec porodowy PN 520 dla loch utrzymywanych indywidualnie oferuje najwyższej jakości rozwiązanie dla macior prośnych. Wykonany z wytrzymałego materiału kompozytowego, z włókna szklanego, zapewnia optymalne warunki dla dobrostanu maciory oraz prosiąt.
PN 520
Zagrody dla prosiąt i tuczników
PN 601 – Wygrody dla warchlaków zostały zaprojektowane tak, aby osiągnąć ich optymalną wydajność i elastyczność. Ściany przednie oraz boczne wykonane są z kompozytowego włókna szklanego, a dodatkowe ocynkowane lub nierdzewne panele kontaktowe boczne oraz stalowe rury umożliwiają łatwy nadzór i kompatybilność z systemem suchego i płynnego karmienia. Dzięki niekorodującym komponentom udało się zaprojektować boksy o mniejszej powierzchni, które są łatwiejsze w czyszczeniu, zapewniając przy tym wyższe standardy higieniczne i komfort przebywającym w nich zwierzętom, a także łatwy obrządek.
PN 701 – Wygrodzenia dla tuczników zostały starannie wykonane z naciskiem na bezpieczeństwo i funkcjonalność. Konstrukcja boksów nie posiada ostrych krawędzi, dzięki czemu minimalizuje ryzyko urazów i jednocześnie zapewnia wyższy komfort tucznikom. Zagrody skonstruowane z kompozytowego włókna szklanego o minimalnej wysokości 65 cm gwarantują zarówno wytrzymałość, jak i stabilność. Specjalnie zaprojektowane wsporniki pomieszczą dwie rury na górze, dodając dodatkową warstwę wsparcia dla struktury boksu. Firma oferuje wiele opcji niezależnie od systemu wentylacji. Do wyboru są boki otwarte, zamknięte, ocynkowane lub kraty nierdzewne. Zarówno materiał, jak i projekt zapewniają nie tylko trwałość, ale także utrzymanie najwyższych standardów higieny wewnątrz boksu, zapewniając zdrowie i komfort zwierząt.
Boks dla knura
PN 801 – Zaprojektowany specjalnie dla knurów boks łączy włókno szklane i materiały z ocynkowanej kraty, tworząc bezpieczne i komfortowe środowisko. Dzięki elastycznym opcjom rozmiarów, solidnej konstrukcji i funkcjom przyjaznym dla hodowcy, zapewnia doskonały podgląd i dostępność do knura. Projekt boksu priorytetowo traktuje dobrostan zwierząt, promując spokojne i bezstresowe warunki.
PN 801
CZYTAJ WIĘCEJ
Sukces zależy od detali, które ułatwiają codzienne obowiązki
Doświadczenie zdobyte przez lata intensywnej pracy badawczo-rozwojowej przyniosły firmie SKIOLD unikalne i specjalne cechy światowej klasy boksów dla świń. Opierając się na doświadczeniu, zaangażowaniu oraz głębokiej wiedzy dotyczącej wyzwań, przed jakimi stoją hodowcy świń, SKIOLD jest w stanie zaoferować niezawodne i przyjazne dla użytkownika wyposażenie do boksów, zapewniające wysoki poziom bioasekuracji i dobrostanu zwierząt. Firma oferuje wyjątkowe rozwiązania boksów, które zostaną zaprojektowane pod konkretne wymagania gospodarstwa. Boksy łączą w sobie kompaktową budowę, funkcjonalność, wytrzymałość i troskę o dobrostan zwierząt. SKIOLD zlokalizował swoje główne fabryki produkcyjne na terenie Polski. W Kutnie oprócz zakładów produkcyjnych znajduje się magazyn główny, z którego wszystkie produkty bedą dostępne bezpośrednio dla klientów w Polsce oraz na całym świecie. SKIOLD to duńskie „know how” w hodowli świń, wyprodukowane w Polsce!
Więcej informacji: Skiold