Według „Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”, opublikowanej przez Komisję Europejską w dn. 8 marca br., produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE w 2016 r. wzrosła o 4,4% w skali roku do 14,4 mln ton. Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyjały relatywnie niskie ceny pasz, dzięki kolejnym korzystnym zbiorom na świecie. Pomimo niższych cen kurcząt brojlerów, unijna produkcja mięsa drobiu zwiększyła się w pierwszym półroczu 2016 r. o 6%, jednak w drugiej połowie roku była wyższa już tylko o 1%. Wzrosty produkcji zanotowali w 2016 r. wszyscy znaczący producenci drobiu w UE, oprócz Francji (-3%), dotkniętej ptasią grypą. Największą dynamikę wzrostu miała ponownie Polska (+13%), a dalej Włochy (+6%), Holandia (+6%), Hiszpania (+5%), Niemcy (+1%) i Wielka Brytania (+1%). Ogniska ptasiej grypy, które pojawiły się pod koniec ubiegłego roku w kilku państwach członkowskich UE, miały niewielki wpływ na wielkość produkcji kurcząt brojlerów. Bardziej ucierpiała produkcja gęsi, kaczek oraz kur niosek z systemu wolno wybiegowego, ze względu na wymóg utrzymywania ptactwa w zamkniętych pomieszczeniach. Pod koniec 2016 r. wstawienia piskląt do produkcji brojlerów były już niższe niż rok wcześniej, co jest sygnałem spowolnienia wzrostu unijnej produkcji drobiu w 2017 r. i 2018 r. (+0,7% i +0,8%).
W 2016 r. unijna konsumpcja drobiu wzrosła o 3,8% do 13,8 mln ton tj. do26,9 kg na jednego mieszkańca z uwagi na niskie ceny i obfitą podaż. Komisja przewiduje, że spożycie drobiu w UE w 2017 r. zwiększy się już tylko o 0,7%, czyli przeciętnie do 27,1 kg na jednego mieszkańca. Skala wzrostu spożycia będzie niższa niż w poprzednich latach, ponieważ rynek staje się coraz bardziej nasycony. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z mięsem czerwonym oraz wzrost produkcji będą jednak nadal faworyzowały mięso drobiu.
W całym 2016 r. ceny kurcząt brojlerów w UE były relatywnie niskie i oscylowały poniżej poziomu 185 EUR/100 kg. Notowania spadały sukcesywnie od maja do ok. 174 EUR/100 kg w listopadzie ubiegłego roku z uwagi na obfitą podaż i były o 8% niższe od tych z 2015 r. Jedynie w grudniu zanotowano nieznaczny wzrost. Niższe ceny przyczyniły się do poprawy konkurencyjności unijnego drobiu na rynkach zagranicznych. Przewaga komparatywna nad Brazylią nie była jednak możliwa, ponieważ ceny produktów brazylijskich oscylowały w drugiej połowie 2016 r. wokół 120 EUR/100 kg. W 2016 r. eksport mięsa drobiu z UE wzrósł o 9,4% do rekordowych 1,47 mln ton. W pierwszej połowie wysyłki zwiększyły się o 11%, jednak w drugim półroczu tempo wzrostu osłabło ze względu na przypadki ptasiej grypy i tymczasowe restrykcje, wprowadzane przez partnerów handlowych wobec niektórych państw członkowskich. Największymi unijnymi eksporterami drobiu do krajów trzecich pozostały Holandia, Francja i Polska, a głównymi rynkami zbytu były RPA, Benin, Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Największy wzrost (o jedną trzecią), zanotowano w kierunku RPA, a zadecydowała o tym informacja o możliwości zastosowania przez tamtejsze władze środków ochronnych w imporcie unijnego drobiu. W grudniu 2016 r. RPA wprowadziła tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością z UE. Nowe cła będą obowiązywały do dn. 3 lipca 2017 r. W związku z tymi restrykcjami, UE może znacznie obniżyć eksport drobiu do RPA na korzyść dostawców z USA, którzy zaczęli w 2016 r. wykorzystywać nowy kontyngent importowy na 65 tys. ton elementów kurcząt z kością. Pod koniec ubiegłego roku RPA zawiesiła również import drobiu i produktów drobiowych z kilku państw członkowskich UE dotkniętych ptasią grypą. Wysyłki drobiu z UE do Beninu obniżyły się w ubiegłym roku znacznie (-16%) z uwagi na obawy dotyczące reeksportu towarów unijnych do Nigerii, która blokuje import z UE. W 2016 r. obniżył się również unijny eksport drobiu do Arabii Saudyjskiej (-15%), co było spowodowane konkurencją brazylijskich produktów na tym rynku.
W 2017 r. wywóz drobiu z UE zwiększy się prawdopodobnie już tylko o 1% do 1,49 mln ton, ze względu na silną konkurencję na rynkach zagranicznych ze strony dostawców brazylijskich i amerykańskich, a także ze względu na ptasią grypę w wprowadzane restrykcje w handlu z krajami trzecimi. Wzrośnie prawdopodobnie po raz kolejny import ze strony Chin, głównie drobiu z Brazylii, która jest obecnie największym dostawcą na ten rynek. Chiny blokują obecnie import drobiu z państw UE, w których występuje ptasia grypa. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że ponowne otwarcie rynku chińskiego może trwać ponad rok. Amerykańscy eksporterzy drobiu wracają na rynki zagraniczne, jednak pierwszy w tym roku przypadek ptasiej grypy na fermie zarodowej w Tennessee może zmienić prognozy. Eksportowi z USA nie sprzyja również obecnie silna pozycja dolara, ze względu na osłabienie konkurencyjności.
W 2016 r. unijny import drobiu wzrósł o 3% do 880 tys. ton, a w 2017 r. zwiększy się o 2% do 900 tys. ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Ukraina korzysta z bezcłowych kontyngentów na eksport drobiu do UE w łącznej wysokości 36 tys. ton rocznie w ramach dwustronnej umowy o wolnym handlu. Pierwszy z kontyngentów, na 16 tys. ton ukraińskich elementów, podrobów i przetworów z drobiu został w ubiegłym roku w pełni wykorzystany. Z kolei drugi kontyngent na 20 tys. ton mrożonych tuszek kurcząt został wykorzystany jedynie w niespełna połowie. W 2016 r. Ukraina wyeksportowała również ok. 27% całkowitego wywozu do UE w ramach tzw. kontyngentu erga omnes i ok. 20% poza kontyngentami.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Komisji Europejskiej, „Short Term Outlook for EU”, Winter 2017
3 kwietnia 2017