Pogłowie krów objętych oceną wartości użytkowej ras mlecznych i mięsno-mlecznych ciągle rośnie. Pod koniec grudnia 2017 roku wynosiło 801 393 sztuk. Odnotowano wzrost liczebności ocenianych krów mlecznych o 4% ( 30 201 sztuk) w porównaniu do okresu analogicznego w 2016 roku. Wyraźny wzrost pogłowia pod oceną w określonych rejonach kraju to przede wszystkim wynik postępującej koncentracji oraz dostosowywania się gospodarstw do potrzeb zmiennego rynku i wymogów produkcji mlecznej. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w województwach specjalizujących się w produkcji mleka: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie oraz lubuskie i wielkopolskie, które znajdują się najbliżej niemieckiego rynku.
Udział krów ocenianych w krajowym pogłowiu krów mlecznych według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku wyniósł 37,2% co stanowi wzrost o 1,5% w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku.
Poniżej wykres przedstawiający zmiany w poziomie objęcia oceną krajowego pogłowia krów mlecznych w latach 2016 i 2017.
Postępujący proces koncentracji chowu krów w znaczący sposób wpływa na zmiany wielkości stad ocenianych. Przeciętne stado oceniane w 2017 roku liczyło 38 sztuk krów mlecznych (wzrost o 1,2%). Specjalizacja gospodarstw mlecznych związana jest ze wzrostem wielkości obór. Największe obory to zazwyczaj wysoko wyspecjalizowane gospodarstwa wielkotowarowe, zlokalizowane w Polsce zachodniej, przede vwszystkim na terenie województwa lubelskiego (86 szt.), dolnośląskiego (82 szt.) oraz opolskiego (75 szt.). Obory o małej obsadzie zwierząt pochodzą najczęściej z gospodarstw rodzinnych o małej powierzchni użytków rolnych i położone są w województwie małopolskim (17 szt.), podkarpackim (23 szt.) i świętokrzyskim (24 szt.).