Nowy projekt "piątki dla zwierząt" ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła PAP. Pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.
We wtorek 27 października 2020 r. rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt". Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby część przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.
Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. "Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby +zamrozić+ tę wersję +piątki+ i wnieść nowy projekt. Rozważane jest, aby "uporządkować ustawę w całości". Wśród poprawek miałyby znaleźć się odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.
Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.
Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli. (PAP)
Za: www.msn.com