HiProMine, producent alternatywnego białka, wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię hodowli przemysłowej owadów, spodziewa się dalszego wzrostu udziału eksportu w sprzedaży ogółem. Spółce sprzyja otoczenie prawne - tendencje legislacyjne w Unii Europejskiej i na rynkach EFTA zmierzają w kierunku rozszerzenia możliwość stosowania alternatywnych źródeł pokarmu dla zwierząt towarzyszących i gospodarskich.
- Wśród najbardziej obiecujących dla nas rynków zbytu znajduje się Unia Europejska rozszerzona o kraje EFTA i Wlk. Brytanię. Rozwijamy także działania na rynkach zagranicznych, na których – ze względu na specyficzne cechy bądź poziom rozwoju - istnieje ponadprzeciętny potencjał na wykorzystanie przetworzonego białka i tłuszczu, opartych na białku z owadów, przy jednoczesnej, niewystarczającej podaży lokalnej produktów wysokiej jakości. W tę definicję wpisują się m.in. rozwinięte kraje azjatyckie oraz kraje zamorskie z wysoko rozwiniętą akwakulturą - komentuje prof. Damian Józefiak, prezes, pomysłodawca i współzałożyciel HiProMine.
Akwakulturę należy rozumieć jako wszelkie komercyjne hodowle ryb (a także mięczaków i skorupiaków) - słodko, jak i słonowodnych - z przeznaczeniem na cele spożywcze. Obecnie prawie wszystkie ryby hodowane w akwakulturach karmione są paszami na bazie mączki rybnej. Jej ekologicznym substytutem może być mączka z owadów, zwłaszcza, że podaż mączki rybnej jest coraz bardziej ograniczona, podlegając także głębokim wahaniom ze względu na niesprzyjające zmiany klimatyczne.
Aktualnie sprzedaż zagraniczna w HiProMine stanowi ponad 70 proc. obrotów wypracowywanych w ujęciu całościowym (dane na koniec 2020 r.).
Spółce sprzyja otoczenie prawne. Tendencje legislacyjne w Unii Europejskiej i na rynkach EFTA zmierzają w kierunku rozszerzenia możliwości stosowania alternatywnych źródeł białka dla zwierząt towarzyszących i gospodarskich. Już od 2017 r. w Unii Europejskiej można wykorzystywać owady na paszę dla ryb oraz zwierząt domowych i futerkowych. W bieżącym roku procedowana jest zmiana prawa unijnego, której skutkiem będzie dopuszczenie stosowania białka z owadów w żywieniu trzody i drobiu.
HiProMine planuje budowę nowego centrum technologicznego. Spółka bierze pod uwagę współfinansowanie inwestycji ze środków zebranych w ofercie publicznej akcji i debiut na rynku NewConnect. Dzięki budowie zakładu produkcyjnego opartego na własnej, sprawdzonej i opatentowanej technologii planuje wejść na olbrzymi rynek materiałów paszowych. Stale rosnące, globalne zapotrzebowanie na białko zwierzęce połączone z ograniczeniami jego podaży, głównie ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych i zmiany klimatyczne, będą sprzyjać rozwojowi spółki w kolejnych latach. Dywersyfikacja źródeł białka w kierunku zasobów lokalnych i ekologicznych jest spójna ze strategicznymi celami UE w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa żywnościowego, czyli Europejskiego Zielonego Ładu.
HiProMine jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską, wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię przemysłowej hodowli owadów. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa. Firma posiada pełną integrację pionową procesu produkcji - począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy. Produkcja odbywa się w modelu modułowym, co daje możliwość łatwego jej skalowania. Spółka posiada własne linie produkcyjne, będące efektem wielu projektów badawczo-rozwojowych, zrealizowanych przez doświadczony zespół B+R. Ich wynikiem jest także 29 międzynarodowych zgłoszeń patentowych, w tym dziewięć już przyznanych patentów. HiProMine jest jedynym podmiotem w Polsce i jednym z zaledwie kilku w Europie oferującym produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych.