Opryskiwacze rolnicze służą do oprysku chemią rolniczą lub pestycydami w celu zabijania lub kontrolowania szkodników i chwastów na polach. Nazywane są również opryskiwaczami upraw lub polowymi.
Opryskiwacze rolnicze to maszyny, które służą do nawożenia upraw pestycydami i nawozami. Mogą być podczepiane do ciągników i innych maszyn rolniczych. Mogą również działać samodzielnie jako maszyny samojezdne, jednakże ze względu na duże gabaryty oraz wysoką cenę są to mniej popularne rozpylacze. Opryskiwacze są dostępne w wielu różnych rozmiarach, z których największy jest w stanie pokryć obszar ponad 100 akrów w mniej niż godzinę.
Pierwszy opryskiwacz rolniczy został wynaleziony w 1891 roku przez Johna Froelicha. Była to pompa ręczna zamontowana na wozie, którą można było ciągnąć za końmi lub innymi zwierzętami.
Budowa w zależności od rodzaju opryskiwacza
W artykule tym zostaną omówione rodzaje opryskiwaczy, ich budowa, wykonywanie oraz zastosowanie różnego typu opryskiwaczy.
Budowa typowego rozpylacza:
- zbiornik do przechowywania roztworu chemicznego. Jego pojemność zależy od rodzaju rozpylania przez opryskiwacz;
- silnik do napędzania pompy pobierającej roztwór ze zbiornika i rozpylania go na cel;
- pompa do pobierania wody z oddzielnego źródła;
- mieszadło do mieszania wody z roztworem chemicznym w celu wytworzenia emulsji do oprysków;
- filtry mają za zadanie oczyszczać ciecz roboczą i pozbawić ją zanieczyszczeń mechanicznych. Zanieczyszczona ciecz przepływająca przez pompę mogłaby zniszczyć elementy opryskiwaczy polowych;
- zawór sterujący, który służy do regulacji ciśnienia i natężenia przepływu i dozowania oprysku. Na zawór sterujący składają się: zawór główny, regulacyjny oraz zawory sekcyjne;
- belki polowe stosowane są do równomiernego pokrycia cieczą opryskiwanej powierzchni;
- Rozpylacz lub dysze do opryskiwacza. Najczęściej stosowane są rozpylacze ciśnieniowe zmieniające ciecz w drobne krople. Istnieją również inne rodzaje rozpylaczy, jak na przykład rozpylacze szczelinowe, obrotowe, dwustrumieniowe, pneumatyczne lub hydrauliczne.
Chcesz kupić opryskiwacz rolniczy lub elementy do opryskiwaczy polowych? Sprawdź tutaj:
Typy opryskiwaczy i różne sposoby ich używania
Opryskiwacze służą do nakładania pestycydów w równomierny sposób na dużej powierzchni. Istnieją trzy główne rodzaje opryskiwaczy: nadmuchowe, obrotowe i hydrauliczne.
Nadmuchowy (pneumatyczny)
Jest najczęstszym rodzajem opryskiwacza. Wykorzystuje sprężone powietrze do wypychania pestycydu z dyszy z dużą prędkością. Sprężone powietrze jest mieszane z chemikaliami na bazie wody lub oleju, tworząc mieszankę pestycydów, która jest następnie rozpylana.
Obrotowy (rotacyjny)
Opryskiwacze rotacyjne wykorzystują wałek obrotowy z wkładką wirową, który wymusza przepływ cieczy przez dysze w celu równomiernego rozprowadzenia jej na obszarze, tak jak robi to rozpylacz pneumatyczny, ale ma większą kontrolę nad kierunkiem, ponieważ może być skierowany bezpośrednio na rośliny lub owady.
Hydrauliczny
Ciśnienie hydrauliczne jest stosowane za pomocą dmuchawy mgły, która wykorzystuje sprężone powietrze do tworzenia delikatnej mgiełki, która może być nakładana na duże obszary lub w trudno dostępnych miejscach.
Rodzaje opryskiwaczy polowych
Opryskiwacze polowe możemy podzielić przede wszystkim na dwie grupy: opryskiwacze zawieszone oraz opryskiwacze ciągnione, które różnią się sposobem montażu opryskiwacza do ciągnika.
Zobacz również: Oprysk na owies - Kiedy go wykonać
Opryskiwacze zawieszane
Składają się z długiej belki zawieszanej na ciągniku. Jej długość może sięgać nawet ponad 20 m.
Opryskiwacze ciągnione
Jeżdżą na własnych kołach i są przymocowywany do tyłu ciągnika za pomocą haka. Opryskiwacze ciągnione mają o wiele większe zastosowanie w rolnictwie, ze względu na możliwości zastosowania ich niezależnie od rodzaju upraw.
Zobacz jak działa system kontroli dysz DynaJet:
Opryskiwacze sadownicze
Urządzenia stosowane do oprysków krzewów i na niskopiennych drzewach są opryskiwacze sadownicze. W opryskiwaczach sadowniczych nie ma belki polowej, a zamiast niej znajduje się przyssawka wykorzystywana przy opryskach na krzewach i niskich drzewach lub lanca sadownicza wykorzystywana w opryskach wyższych drzew. Elementy te mają możliwość wydłużania się, oraz posiadają wentylator łopatowy, co pozwala na dostarczenie nawozów i środków chemicznych na całą powierzchnię.