Mączki owadzie są dopuszczone do stosowania w paszach dla zwierząt na terenie krajów EU już prawie rok. 18 sierpnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym rozporządzenie UE 2021/1372 dopuszczające ograniczone zastosowanie wybranych materiałów z białka owadziego, białka drobiowego i wieprzowego w paszach dla drobiu, trzody chlewnej i innych zwierząt gospodarskich z wyłączeniem przeżuwaczy.
Przepis wszedł w życie 6 września, jednak do tej pory zarówno PAP (przetworzone białko zwierzęce) pochodzący ze świń i drobiu jak i owadów nie znalazł dużego zainteresowania. Np. w Niemczech tylko jedna wytwórnia pasz stosuje krzyżowo mączkę mięsno-kostną w paszach. Mimo wprowadzonego ustawodawstwa istnieje wiele powodów, dla których technologia białka zwierzęcego w paszach nie jest powszechnie stosowana. Jednym z nich jest brak technicznych informacji. Naprzeciwko tym ograniczeniom wychodzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a dokładnie Katedra Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz organizując warsztaty szkoleniowe
pt. „Praktyczne aspekty hodowli owadów na cele paszowe i żywieniowe”.
Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli dowiedzieć się:
- jak wyglądają hodowle owadów w kraju i za granicą
- jak założyć i prowadzić hodowlę muchy czarnej i mącznika młynarka
- w jaki sposób zautomatyzować prace przy hodowli owadów
- jak wygląda bioasekuracja w hodowli
- jakie są aktualne przepisy prawne dotyczące hodowli i przetwarzania owadów na cele paszowe i żywieniowe
- i czy można na tym zarobić.
Warsztaty są dofinansowane z funduszów projektów promujących innowacyjność. Koszt szkolenia dla uczestnika to jedynie 250 zł brutto.
Termin warsztatów: 23.09.2022 r.
Miejsce Aula im. Stefana Tarczyńskiego, ul. Oczapowskiego 13, Olsztyn
Przeczytaj także: Owady w żywieniu drobiu i innych gatunków zwierząt
Zgłoszenia oraz więcej informacji: Szkolenie „Praktyczne aspekty hodowli owadów na cele paszowe i żywieniowe”