Liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród drobiu spadła w Europie, ale mewy nadal są silnie dotknięte wirusem. Ryzyko w Europie pozostaje niskie.
Takie są główne wnioski z najnowszego raportu na temat ptasiej grypy sporządzonego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjne UE (EURL). Ogniska drobiu występowały rzadziej w marcu i kwietniu w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym (od 3 grudnia 2022 r. do 1 marca 2023 r.) oraz w porównaniu z wiosną 2022 r. Wykrywalność przypadków u dzikiego ptactwa w marcu i kwietniu spadła w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym, ale wzrosła w porównaniu z wiosną 2022 r. Wirus wykazywał oznaki dobrej adaptacji do dzikiego ptactwa, silnie atakując mewy śmieszki i zwiększając śmiertelność u dzikich gatunków ptaków, takich jak np. sokół wędrowny.
HPAI nadal rozwijała się w obu Amerykach i w najbliższej przyszłości dotrze do Antarktydy. Po raz pierwszy wykryto infekcje u sześciu nowych gatunków ssaków, w tym ssaków morskich i łasicowatych.