Wystąpienie na terenie Polski pierwszego ogniska grypy ptaków na jesieni tego roku już pociąga za sobą poważne konsekwencje. 13 sierpnia 2020 roku Polska została uznana za kraj wolny od ptasiej grypy, gdyż zgodnie z przepisami, po trzech miesiącach od likwidacji ostatniego ogniska tej choroby u drobiu w kraju, jest on uznawany za wolny. Dwa tygodnie później władze Hongkongu poinformowały o możliwości wznowienia eksportu mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi z ostatnich powiatów objętych ograniczeniami. Tym samym możliwe było sprowadzanie mięsa drobiowego i jaj z terenu całej Polski. W związku z potwierdzeniem w dniu 24 listopada 2020 r. 33. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce (na terenie powiatu wolsztyńskiego w województwie wielkopolskim) władze tego kraju ponownie wprowadziły zakaz przywozu. W dniu 27 listopada 2020 r. służba Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu ograniczeń eksportowych z ww. powiatu. Ograniczenia eksportowe wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Do Hongkongu nie może być eksportowane mięso drobiowe (tuszki, elementy, podroby) oraz produkty drobiowe (w tym jaja), pochodzące z powiatu wolsztyńskiego.
Z informacji przez nas zebranych wynika, że kraj ten w 2018 roku sprowadził 44,8 tys. ton mięsa drobiowego, a w 2019 o 24,1% mniej, czyli 34 tys. ton. I nie było to związane z żadnymi ograniczeniami. Począwszy od stycznia 2020 roku władze Hongkongu stopniowo wprowadzały zakaz importu drobiu z terenów objętych ptasią grypą.
Obecnie w rządzie trwają prace nad opracowaniem rozwiązań pomocowych dla rolników. Zwiększona będzie także kontrola weterynaryjna, zwłaszcza w dużych hodowlach, na terenach, gdzie wystąpił wirus. Być może będzie konieczność zamykania w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu. Dotychczasowe wyniki badań nigdy nie wskazały, że wirusem tym może zarazić się człowiek.
Eksport mięsa drobiowego z Polski do Hongkongu w I półroczu, tys. ton |
||
I pół. 2018 |
I pół. 2019 |
I pół. 2020 |
21,8 |
19,4 |
18,8 |
Prowadzone są badania, mające za cel określić skąd na fermie znalazł się wirus. Przpomnijmy, że pierwsze ognisko pojawiło się na fermie utrzymującej 1 mln kur niosek. Są to obiekty bardzo nowoczesne o dużej bioasuracji. Ok. 500 m obok jest kanał Odry, w pobliżu którego odpoczynek robią migrujące ptaki i prawdopodobnie stąd wirus został przeniesiony do fermy. Wystąpienie ptasiej grypy jest ogromnym ciosem dla drobiarzy, gdyż będzie to skutkowało uniemożliwieniem eksport do krajów pozaunijnych.