Na podstawie wyników badań próbek dostarczonych do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 9 sierpnia 2021 r., Główny Lekarz Weterynarii stwierdził występowanie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 339 w 2021 r. podtypu H5N8.
Ognisko HPAI nr 2021/339 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.
To kolejny cios dla branży. 5 dni temu wojewoda mazowiecki stosowanym pismem zniósł wszelkie obostrzenia związane z występowaniem ognisk w sezonie na terenie Mazowsza. Niestety, kolejne ognisko oznacza powrót do przestojów, przynajmniej w tym rejonie, ale niebezpieczeństwo przeniesienia na inne lokalizacje jest ogromne.
Ponad 570 tys. sztuk drobiu znajdowało się na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie stwierdzono grypę ptaków. Służby weterynaryjne likwidują ognisko, trwa ustalanie przyczyny choroby. Jak mówił szef Inspekcji Weterynaryjnej, przyczyny pojawienia się choroby nie są znane, tym bardziej, że kurniki stały 3 miesiące bez obsady drobiu. Były czyszczone i dezynfekowane. Według PLW mało prawdopodobne jest przeniesienie wirusa ze środowiska.
Obok kurnika, gdzie znajdowało się 112 tys. sztuk zarażonych kur niosek znajduje się w jednej lokalizacji 14 kurników, które są podejrzane o zakażenie. W związku z tym wszystkie ptaki będą tam uśmiercone. W ocenie GLW Mirosława Welza wystąpienie choroby wymaga szczegółowych wyjaśnień. Prowadzone jest dochodzenie epizootyczne przez m.in. powiatowego lekarza weterynarii. W tym przypadku trzeba rozważyć każdy wariant transmisji wirusa, sprawdzimy, czy jest to ten sam wirus, który występował kilka miesięcy temu. Służby weterynaryjne są zdeterminowane na szybką likwidację ogniska, gdyż to pozwoli o ubieganie się o status kraju wolnego od tej choroby. Można to zrobić po co najmniej 28 dniach od wygaszenia ostatniego ogniska. Odzyskanie statusu jest ważne dla hodowców, bo Polska jest dużym eksporterem drobiu także do krajów pozaunijnych.
Welz poinformował, że weterynaria robi wszystko, by nie doszło do dalszej transmisji wirusa. M.in. ferma jest zablokowana dla ruchu ludzi i sprzętu. W najbliższych dwóch dniach będą prowadzone prace związane z likwidacja ogniska. Na szczęście w promieniu prawie 1 km nie ma innych stad, to pozwala na dobre rokowanie nierozprzestrzeniania się tej choroby.
Ostatnie jak do tej pory ognisko grypy ptaków potwierdzono 28 czerwca w niewielkim stadzie drobiu w gminie Prażmów (pow. piaseczyński). Na terenie powiatu żuromińskiego chorobę ostatni raz potwierdzono 7 maja w gminie Lubowidz, w gospodarstwie, w którym było ok. 165 tys. kur.
Od początku roku najwięcej ognisk HPAI potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce. Do 29 czerwca w sumie wykryto 338 ognisk. Zlikwidowano blisko 11,5 mln ptaków.
Sprawdź wszystkie lokalizacje na mapce:
źródło: KIPDiP, GIW