29 września 2021 r. na terytorium Czech potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u drobiu w gospodarstwie przyzagrodowym. W gospodarstwie utrzymywano 33 sztuk drobiu, z czego 6 sztuk padło, pozostałe zostały poddane uśmierceniu. Podtyp wirusa H5N1 może wykazywać potencjał zoonotyczny.
Od początku września na terytorium Unii Europejskiej stwierdzono 17 ognisk u dzikich ptaków i ptaków utrzymywanych w niewoli (captive birds).
Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.
H5N1 – szczep wirusa ptasiej grypy, powstały z mutacji podstawowego wirusa ptasiej grypy typu A. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo. Zakażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika (w tym człowieka), z osobnikiem zakażonym. Choroba wywołana wirusem H5N1 jest w dużym odsetku śmiertelna.
Pierwsze oznaki ptasiej grypy typu H5N1 zaobserwowano w Azji w 1997 roku. Wirus H5N1 wystąpił również w Polsce. Odkryto go u 3 martwych łabędzi w Toruniu 5 marca 2006 roku. Trzy kolejne ogniska wirusa H5N1 wykryto 11 marca u łabędzi w Świnoujściu, Kostrzynie nad Odrą i Bierutowie. Kolejne 1 grudnia 2007 roku na fermach indyczych w miejscowościach Myśliborzyce i Uniejewo na terenie gminy Brudzeń Duży pod Płockiem (województwo mazowieckie) i w Karniszynie powiat Żuromin.
Przeczytaj także: Uboje drobiu rzeźnego w UE w I półroczu 2021 r. - sprawdź ile straciła Polska przez ptasią grypę
Więcej na temat ptasiej grypy w naszym miesięczniku Hodowca Drobiu.