29.09.2020 r. odbyło się webinarium zorganizowane przez PolPig i wpierane przez firmę Lucta. Zaproszonym gościem była dr Deborah Temple z Farm Animal Welfare Education Center (Centrum Edukacji na Temat Dobrostanu Zwierząt Hodowlanych) reprezentująca Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie. Poruszono aspekt niestereotypowych zachowań u trzody chlewnej.
Świnie są zwierzętami stadnymi. Mają bardzo społeczny charakter i interesują się innymi osobnikami. Jednak zdarza się, że w stadzie pojawia się zachowanie o wymiarze patologicznym, jakim jest agresja – walka o przywództwo czy dominację. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia ciała na przykład poprzez obgryzanie ogonów, uszu czy wygryzanie boków. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do upadków, jeśli pogryziony osobnik nie zostanie w porę odizolowany od stada i poddany właściwemu leczeniu.
Co może być przyczyną agresywnego zachowania u świń? Przede wszystkim niewłaściwe żywienie (deficyt niektórych składników odżywczych), nieodpowiedni mikroklimat, a także ważny (chociaż często pomijany) aspekt – znudzenie. Pomimo, iż trzoda chlewna jest gatunkiem udomowionym, to posiada genetycznie uwarunkowane potrzeby wyrażania behawioru. Dlatego ważne jest, aby świnie dostawały różne bodźce pobudzające je. Przykładem jest odpowiedni pokarm – nie tylko właściwie zbilansowany, ale także powinien mieć taką konsystencję lub strukturę, która zachęcałaby zwierzęta do chrupania. Dr Deborah Temple dodała, że równie interesujące dla świń są: słoma, piasek, torf, ziemia czy materiały nieorganiczne (łańcuchy metalowe, rurki plastikowe, zabawki, piłki, liny, lizawki solne). Zapewniając świniom takie materiały, możliwe jest zniwelowanie agresji w stadzie, gdyż zwierzęta będą miały zaspokojony naturalny instynkt gryzienia i żucia. Podczas webinarium podkreślone także zostało, jak ważne jest nieobcinanie ogonów, które mogą służyć jako narzędzie diagnostyczne w stadzie.