W obliczu galopującego wzrostu światowej populacji, w 2050 roku, sektor rolno-spożywczy będzie musiał zaspokoić potrzeby ponad 9,7 miliarda konsumentów. W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie, francuscy przedsiębiorcy tworzą innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa, których część zostanie zaprezentowana na targach Agritechnica w Hanowerze. Ponad sto francuskich firm, w tym dziesięć startupów, przedstawi produkty i usługi stworzone przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Wielu spośród wystawców z Francji zostało nominowanych do nagrody Agritechnica Innovation Awards. Laureaci zostaną ogłoszeni drugiego dnia targów. Roczne światowe inwestycje w sektor AgriFoodTech opiewają na 13 miliardów euro. W 2018, Francja zajęła pierwsze miejsce wśród europejskich krajów z 2,6% udziałem w światowych inwestycjach AgriTech oraz FoodTech.
Francuskie Innowacje Agritech: propozycje rozwiązań najważniejszych problemów
Pierwsza oraz druga rewolucja rolnicza miały na celu mechanizację sektora rolnego oraz podniesienie wydajności plonów, by zwalczyć powojenny głód. Dziś wyzwania, przed którymi stoją rolnicy dotyczą przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa żywieniowego całej planety, której zaludnienie wzrasta, a zasoby nieuchronnie się kurczą. Trzecia rewolucja to ruch mający na celu znalezienie rozwiązań dla problemów takich jak wyczerpujące się zasoby wodne, presja cenowa ograniczająca dostępność ziemi rolnej, konieczność ograniczania użycia szkodliwych dla środowiska środków chemicznych, zmiany klimatyczne oraz rosnące wymagania konsumentów dotyczące jakości żywności. Innymi słowy, jesteśmy zmuszeni, aby produkować więcej i lepiej za mniej. W obliczu tych wyzwań, Francja prezentuje na targach Agritechnika szeroki wybór rozwiązań stworzonych w oparciu o najnowsze technologie. „Jeszcze Nigdy targi rolnicze nie przedstawiały tylu cyfrowych produktów i usług. Nowatorskie metody produkcji, techniki zbiorów oraz trendy konsumenckie są nadzieją dla rolników, konsumentów i dla całej naszej planety” podsumowuje sekretarz stanu ds. cyfryzacji Mounir Mahjoubi.
Francuski ekosystem
W 2019 na targach Agritechnica Francję reprezentować będzie ponad sto firm wystawiających się w 23 halach. Wśród nich liczne startupy oferujące najnowocześniejsze rozwiązania dla sektora rolniczego (Internet rzeczy, Big Data, sztuczna inteligencja, robotyka…) lub innowacje agronomiczne wykorzystujące nieszablonowe modele ekonomiczne. Duże firmy, które posiadają znaczące budżety inwestycyjne, lokują środki finansowe w badania nad rozwojem innowacji. Rolnictwo francuskie charakteryzuje się szybkim wzrostem zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, co bezpośrednio przekłada się na liczbę zgłaszanych patentów. W wielu miastach we Francji powstają huby oraz inkubatory (kampus Euratechnologies w miejscowości Willems, koło Lille, Village by CA w Châteaudun, dział Agronov w Burgundii i wiele innych). Poniżej przedstawiamy wybrane firmy francuskie, które zaprezentują swoje innowacyjne produkty na targach w Hanowerze.
Ułatwić prace rolników i nie tylko
Jednym z największych wyzwań rolnictwa XXI wieku jest sprawienie by zawód rolnika znów stał się atrakcyjny dla młodych osób. Wychodząc naprzeciw tej trudności, Naïo technologies tworzy roboty, które wykonują najżmudniejsze prace polowe. Roboty do mechanicznego usuwania chwastów oraz spulchniania gleby są już dostępne na rynku : Dino dla roślin uprawnych, Oz do małych warzywników oraz Ted do stosowania w winnicach.
Firma Novag działa w myśl zasady « większe zbiory przy mniejszym wysiłku » oraz « the soil is the limit » obiecując ograniczenie użytkowania maszyn, zużycia paliwa, nawozów oraz ograniczenie godzin pracy przy zwiększonej wydajności z hektara. Tylko tyle i aż tyle. Każda godzina uprawy ziemi zubaża ją o 15 mm wody. Novag proponuje by zamiast orki wprowadzić do gleby 15 ton żywych organizmów wielokomórkowych, które przywrócą naturalnych cykl obiegu mikro i makro elementów ziemi. Niska ingerencja w glebę pozwala jej na zdrowy rozwój, co przekłada się bezpośrednio na wzrost wydajności z hektara przy równoczesnym ograniczaniu do nawet 30% zastosowania nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin.
Wywrotki i przyczepy Rolland znajdują zastosowanie w rolnictwie ekologicznym dzięki technologii, która pozwala na dokładnie zmierzenie wagi zawartości wywrotki, optymalizując tym samym wielkość aplikacji.
Rolnictwo precyzyjne rozwija się między innymi dzięki inteligentnym maszynom takim jak te produkowane w fabrykach Javelot. Sondy umieszczone w kontenerach lub miejscach składowania ziaren mierzą temperaturę i inne parametry, co pozwala na oszczędzenie czasu i ryzyka związanego z przechowywaniem.
Uniwersalny system nawigacji DynaTrac firmy Laforge pozwala na stosowanie narzędzi z precyzją co do centymetra. Zapewnia pełną kontrolę nad wytyczoną trasą pracy ciągnika
i cieszy się szerokim uznaniem wśród uczestników targów SIMA, zdobywając złoty medal innowacji spośród ponad 50 uczestników.
API-Agro jest liderem cyfryzacji europejskiego rolnictwa dzięki bezpiecznej platformie służącej do dzielenia się danymi pochodzącymi z jednolitych źródeł sektora rolnego jak również API, dzięki czemu developerzy mogą rozwijać usługi cyfrowe, aplikacje web i mobilne.
My Easy farm, to rosnący w siłę startup, który wykorzystuje normę ISOBUS, by certyfikowane urządzenia (ciągniki, narzędzia przyczepiane i naczepiane oraz terminale) mogły wymieniać się
danymi. Celem wymiany tych informacji jest umożliwienie rolnikowi szybkiej kalkulacji kosztów mechanizacji (ok. 30%), kosztów pracy oraz kosztów związanych z zakupem i użyciem substancji chemicznych stosowanych w uprawie. Pozwala to na zwiększenie rentowności gospodarstwa.
A à Z performance to niewielka firma współpracująca z konstruktorami wielu sektorów (maszyn rolniczych, maszyn do prac budowlanych, samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn do utrzymania dróg, kolei oraz maszyn używanych w przemyśle drzewnym). A à Z Performance proponuje trzy typy usług: sporządzanie dokumentacji technicznej, podręczników użytkowania, katalogów części zamiennych, szkolenia dla pracowników oraz
wszelkie pomoce techniczne takie jak utrzymanie oraz montaż prototypu.
Somaref jest firmą produkującą maszyny do zbiorów owoców. Największym atutem jej produktów jest niska waga części, ich wysoka moc oraz łatwość prowadzenia.
Downs znany jest ze stworzenia pierwszego automatycznego wypełniacza skrzynek, który powstał w 1950 roku oraz maszyny do kalibrażu, która powstała w 1980. Od tego czasu Downs nie ustaje w badaniach nad innowacjami w sektorze produkcji ziemniaków i warzyw. Na targach Agritechnica zaprezentuje swoją najnowszą gamę maszyn.
Więcej informacji na stronie: www.businessfrance.fr
Anna FOTOWICZ
Tel : +48 22 529 31 37
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.