O czym muczą krowy? Sztuczna inteligencja nasłuchuje bydła

Naukowcy z Virginia Tech w USA opracowują innowacyjny system wykorzystujący sztuczną inteligencję, który ma pomóc w odczytywaniu... krowiego muczenia, żucia i bekania. Celem jest poprawa dobrostanu zwierząt, a także ograniczenie emisji metanu – jednego z głównych gazów cieplarnianych.

Krowy mają coś do powiedzenia

Choć może brzmieć to zabawnie, krowie odgłosy niosą wiele informacji. – Wokalizacja to główny sposób, w jaki krowy wyrażają swoje emocje. Czas zacząć słuchać, co chcą nam powiedzieć – mówi prof. James Chen, kierownik projektu finansowanego przez amerykański National Institute of Food and Agriculture.

Dzięki specjalnym mikrofonom – na przykład zamontowanym na obrożach – naukowcy mogą zbierać dźwięki indywidualnie od każdej krowy i analizować je na bieżąco. To rozwiązanie okazuje się bardziej praktyczne i efektywne niż analiza wideo.

SI nauczy się "języka krów"

System oparty na sztucznej inteligencji będzie analizował parametry dźwięków, takie jak częstotliwość, głośność i czas trwania. W czasie treningu AI będzie powiązywać odgłosy z innymi danymi – na przykład poziomem kortyzolu w ślinie, który świadczy o stresie, czy informacjami genetycznymi bydła.

– To trochę jak z dzieckiem płaczącym w samolocie. Jako ojciec wiem, czy płacze z głodu, czy z potrzeby uwagi. Zadajemy sobie pytanie: czy możemy podobnie interpretować potrzeby krów? – wyjaśnia prof. Gonzalo Ferreira, współautor projektu.

Mniej metanu, większa wiedza

Analiza dźwięków, zwłaszcza bekania, może dostarczyć wskazówek dotyczących emisji metanu. Ponieważ tradycyjne metody pomiaru są kosztowne, system dźwiękowy może być tańszą i łatwiej dostępną alternatywą. Umożliwi to selekcję zwierząt, które produkują mniej gazów cieplarnianych – co może mieć ogromne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Publiczna baza wiedzy

W przyszłości naukowcy planują stworzenie publicznie dostępnej bazy danych z dźwiękami i wynikami ich analizy. Ma to pomóc w opracowywaniu nowych polityk rolnych i norm dotyczących hodowli bydła.

– Naszym celem jest wdrożenie tego modelu na szeroką skalę – zapowiada prof. Ferreira.

 

źródło: Sztuczna inteligencja będzie podsłuchiwać krowy

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.