Strefa Drób

Hodowca Drobiu 6/2017

V Pomorskie Forum Drobiarskie w Chmielnie

PODR/Piotr Lisiecki


W dniach 23-24 maja br., w kompleksie wypoczynkowym Wichrowe Wzgórze – Oaza Zdrowia na Kaszubach w Chmielnie, odbyło się V Pomorskie Forum Drobiarskie zorganizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w partnerstwie z Pomorskim Zrzeszeniem Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Krajową Federacją Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Forum otworzyła Ewa Szymańska – zastępca dyrektora PODR w Lubaniu, witając przybyłych gości i uczestników. Mariusz Sobierajski – prezes PZHDiPJ oraz Maciej Bujnik – dyrektor biura KFHDiPJ poruszyli bardzo ważne problemy, z którymi borykają się obecnie hodowcy, zapraszając jednocześnie do współpracy. Głos na sali zabrał także Krzysztof Trawicki – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Dlaczego zabijanie jednodniowych piskląt jest problematyczne?

Daria Murawska; UWM Olsztyn


W produkcji kurcząt brojlerów wykorzystywane są osobniki obu płci, natomiast do produkcji nieśnej potrzebne są tylko samice. Oznacza to, że połowa wylężonych kurcząt typu nieśnego stanowi uboczny produkt tej produkcji, a niechciane koguty są zazwyczaj poddawane eutanazji natychmiast po wylęgu. Zagadnienie eutanazji, budzi wiele kontrowersji. 

Wielkie otwarcie w Czechu

FERMO



15 czerwca 2017 nasza firma miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu nowo wybudowanej hali do produkcji indyków. Obiekt zlokalizowany w miejscowości Czechel, należy do Państwa Olejniczaków i został kompleksowo wyposażony przez FERMO. Budynek o powierzchni 3360 m² jest tym samym jedną z najnowocześniejszych hal produkcyjnych tego typu w Europie. Celem Państwa Olejniczaków była budowa hali produkcyjnej, w której użyte rozwiązania i sprzęt będą spełniały wszelkie kryteria obiektu nowoczesnego, energooszczędnego oraz wydajnego. Założeniem FERMO od początku było spełnienie oczekiwań inwestorów. Tak oto powstał budynek inwentarski na miarę XXI wieku.

Mięso jako surowiec drobiarski wzbogacony o substancje bioaktywne

Bartosz Korytkowski

 


Współcześni konsumenci poszukują już nie tylko żywności zdrowej i zaspokajającej podstawowe potrzeby pokarmowe. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się spożywanie produktów wzbogaconych o niektóre substancje, mające kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Stres oksydacyjny oraz charakterystyka wybranych antyoksydantów

Bartosz Korytkowski



Stres oksydacyjny jest jeszcze jedną, współcześnie znaną, specyficzną formą stresu na jaki narażone są ptaki hodowlane. Stres oksydacyjny jest najczęściej bezpośrednim następstwem stresu cieplnego i prowadzi do upośledzenia m.in. komórkowych białek i lipidów.

Możliwość kontroli populacji much

Anna Wilkanowska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy



Owady mają swoje miejsce w kulturach różnych społeczności jako elementy ozdób, sztuk wizualnych, literatury i filmów. Niektóre z nich uważane są za organizmy uciążliwe dla ludzi i zwierząt, występują również w roli szkodników upraw i magazynów. Biorąc pod uwagę szkodliwość owadów w produkcji drobiu, na uwagę zasługuje mucha domowa, której zwalczanie jest istotną kwestią w gospodarstwach rolnych.

Metody łagodzenia skutków stresu cieplnego

Agnieszka Wilczek-Jagiełło


Współcześnie utrzymywane rasy drobiu mięsnego cechują się wysokim współczynnikiem osiąganych przyrostów masy ciała, dobrym wykorzystaniem paszy, a jednocześnie bardzo słabą tolerancją na wysokie temperatury otoczenia. Działanie wysokich temperatur uznawane jest obecnie za najważniejszy czynnik stresowy w produkcji drobiarskiej. Stres cieplny generuje straty związane z tym, że doświadczające go ptaki pobierają zdecydowanie mniej paszy, ich cykl produkcyjny wydłuża się, a dodatkowo także dołączają się problemy związane z integralnością jelit oraz z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, a także układu immunologicznego. 

Gęś kiszonką karmiona alternatywa do zielonki w żywieniu "ptasich przeżuwaczy"

Jakub Biesek, Joanna Kuźniacka, Mirosław Banaszak; Katedra Nauk o Zwierzętach, UTP w Bydgoszczy



Produkcja drobiarska w Polsce ukierunkowana jest na jak największą intensyfikację. W związku z tym chów ptaków powinien odbywać się w jak najkrótszym czasie, co bezdyskusyjnie przekładać się powinno na jego opłacalność. 

Choroby kurcząt i kur uwarunkowane żywieniem

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy



Niedobór oraz nadmiar składników pokarmowych wpływa na powstanie licznych jednostek chorobowych. Niewłaściwie skomponowana dawka pokarmowa może być przyczyną dysproporcji we wzroście poszczególnych układów fizjologicznych. W warunkach fermowych przy dużej obsadzie ptaków, niewłaściwie działającej wentylacji oraz licznych czynnikach stresogennych ilość składników pokarmowych może ulec zmianie. Ponadto zawartość witamin zmienia się w wyniku długotrwałego przechowywania pasz. Wszystkie te okoliczności należy wziąć pod uwagę by uniknąć problemu chorób w stadzie.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.