Archiwum
XV Mazowieckie Dni Rolnictwa
W dniach 14-15 czerwca br. odbyły się w Płońsku piętnaste Mazowieckie Dni Rolnictwa. MDR to największe targi rolne na Mazowszu. Honorowy patronat nad ich organizacją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki. To prestiżowe wydarzenie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających oraz wystawców, tak było również i w tym roku.
W tegorocznych targach wzięło udział kilkuset wystawców nie tylko z województwa mazowieckiego, ale również z innych regionów kraju. Odwiedzający targi mogli zapoznać się m.in. z prezentacją odmian i nowoczesnych technologii upraw na polu doświadczalnym. Niewątpliwą atrakcją były pokazy pracy maszyn oraz sprzętu uprawowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska informacyjno-doradcze firm i instytucji obsługujących rolnictwo oraz prezentacje dziedzictwa kulturowego wsi polskiej w tym stoiska
artystów i twórców ludowych.
Jak co roku targom towarzyszyła Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi oraz wiele innych atrakcji.
Wśród wystawców można było odwiedzić stoisko firmy Blattin Polska Sp. z o. o i zapoznać się z jej szeroką ofertą obejmującą m.in. linie produktów dla trzody chlewnej w tym program odchowu prosiąt, mieszanki mineralno – witaminowe, koncentraty Blattivit Mix oraz pełnoporcjowe mieszanki paszowe. Dla bydła firma Blattin Polska zaproponowała bogatą ofertę wozów paszowych oraz specjalistycznych dodatków do produkcji kiszonek. Ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym przez wystawcę jest koncepcja CRYSTALYX – wysokiej jakości paszy uzupełniającej w formie lizawki produkowanej na bazie odwodnionej melasy i tłuszczy roślinnych, której stosowanie wspomaga metabolizm żwacza i tym samym zwiększa pobieranie i wykorzystanie paszy przez bydło.
Firma AgroComplex z Podkowy Leśnej zaprezentowała m.in. nowoczesne schładzalniki mleka firmy Mueller Sales, których jest importerem oraz system pomiaru masy mleka z funkcją przechowywania danych.
Na stoisku Nutrena, która jest wyspecjalizowanym działem firmy Cargill Poland, oferującym swoje produkty poprzez autoryzowaną sieć Dealerów, dużym zainteresowaniem cieszył się program żywienia cieląt, jałówek oraz krów mlecznych. Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie żywienia cieląt i jałówek, jakie zaproponowała Nutrena był system antybakteryjny ABS. System ten jest unikalną kompozycją składników takich jak: taniny, żywe kultury drożdży, maślan sodowy, siemię lniane, suszone drożdże oraz nowoczesny zakwaszacz,
pozwalających na osiąganie zdrowszych, dobrze wyrośniętych i ładniej wyglądających cieląt oraz jałówek. Niewątpliwym hitem były również mieszanki paszowe uzupełniające mineralno-witaminowe dla bydła – Nutraminka.
Z kolei firma JFC Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Dabrówce zaprezentowała m.in. różnego rodzaju, nowoczesne miksery i pompy do gnojowicy, a także zbiorniki do magazynowania paliw płynnych oraz maty legowiskowe do obór wiązowych i wolnostanowiskowych.
Dużo i ciekawie działo się na stoisku Cedrob Pasze, Zakładu Produkcji Pasz wchodzącego w struktury polskiej firmy CEDROB S.A. bardzo dobrze znanej nie tylko w regionie, ale także poza granicami kraju. Cedrob Pasze posiada obecnie dwie, jedne z najnowocześniejszych w Europie wytwórnie pasz mieszczące się w Gumowie i Raciążu, a niebawem powstanie kolejna w Rypinie. W ofercie Cedrob Pasze zwiedzający mogli znaleźć szeroki asortyment pełnoporcjowych i uzupełniających mieszanek paszowych dla kurcząt i indyków rzeźnych, kur stad reprodukcyjnych mięsnych i nieśnych, kur stad towarowych, kaczek oraz gęsi, a także dla trzody chlewnej. Program żywienia kurcząt rzeźnych proponowany przez Cedrob Pasze jest rzadko spotykaną kombinacją 5 mieszanek paszowych przeznaczonych na poszczególne okresy żywienia ptaków, tak by najefektywniej pokryć zapotrzebowanie kurcząt na poszczególne składniki pokarmowe. Innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym zastosowanym w obydwu wytwórniach pasz jest wykorzystanie procesu higienizacji do produkcji mieszanek paszowych granulowanych i kruszonych, który ogranicza do minimum obecność bakterii (w tym salmonelloz), co sprawia, że pasza jest w pełni bezpieczna dla spożywających je zwierząt.
Rolnicy odwiedzający stoisko Cedrob Pasze mogli także zapoznać się z aktualną ofertą skupu przez firmę zbóż i rzepaku, a także nawiązać bezpośrednią współpracę. Niezwykłą atrakcją, którą przygotowała firma CEDROB były jej produkty serwowane z grilla oraz bogaty kącik zabaw dla dzieci, z którego chętnie korzystały całe rodziny.
Redakcja