Strefa Drób

Woda w roli głównej na kolejnym spotkaniu INDOOR’a

Tradycja spotkań z Producentami i Hodowcami drobiu, organizowanych przez INDOOR GROUP Ltd., jest kontynuowana – czego przykładem było spotkanie na fermie Państwa Reginy i Janusza Kałużnych w Gałązkach Małych, koło Kalisza, które odbyło się w piątek 20 kwietnia br.

 

 

Właściciele fermy kontynuują tradycje rodzinne chowu indyków, powiększając systematycznie bazę produkcyjną. Nowo wybudowana ferma tuczu indyków składa się z czterech hal o powierzchni 3 200 m2 każda, z pełnym wyposażeniem technologicznym firmy INDOOR.
Motywem przewodnim spotkania czołowych producentów i hodowców indyków i brojlerów z regionu wielkopolski, a także innych regionów kraju, była woda. To co się dzieje z wodą dla jej dostarczenia na halę, po to jak ją usuwamy z hali – z uwzględnieniem kosztów.
Ferma wyposażona jest we własne ujęcie wody i tam też został zamontowany system BRAVO do sanityzacji wody za pomocą ditlenku chloru.
Woda jest równie ważna w procesie żywieniowym jak i pasza, dlatego powinniśmy mieć pewność, że tak jak i pasza jest ona najwyższej, jakości. Wiele źródeł wody pitnej zawiera mikroorganizmy – patogeny. Jednym z głównych założeń sanityzacji wody jest usunięcie lub redukcja tych patogenów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny sanitarnej wody pitnej, co wpływa na zdrowie ptaków i pozwala na osiągnięcie lepszych wyników produkcyjnych.


Ten temat został przedstawiony przez Pana Łukasza Wójcika oraz Ewana Camerona z firmy SCOTMAS, której partnerem jest firma INDOOR.
Ditlenek chloru stosuje się przy uzdatnianiu wody pitnej z powodu jego bardzo szerokiego spektrum działania na szereg mikroorganizmów, posiada on również możliwość przenikania przez biofilm i inne silnie zanieczyszczone miejsca, gdzie chlor po prostu nie działa.
Ze względu na wysoką wydajność można go stosować używając dużo mniejszych dawek, eliminując straty i obniżając koszt sanityzacji wody. Ditlenek chloru zapewnia również większą skuteczność – działa on na całej długości instalacji wodnej a nie tylko w miejscu dozowania.
Korzyści z sanityzacji instalacji wody pitnej ditlenkiem chloru to między innymi:
■    Zwiększenie skuteczności wodnych szczepionek oraz programów witaminowych, zmniejszenie korozji zbiorników oraz rur.
■    Całkowite usunięcie biofilmu, całkowita neutralizacja patogenów bez możliwości ich ponownego jego rozwój w tym bakterii E. coli, salmonelli i innych.
■    Usuwanie „kamienia”, który zdążył się nagromadzić w rurach, co umożliwi uniknięcie kosztownego odkamieniania, zapewnia też zmniejszenie oporów przepływu w rurach i instalacji.
■    Umożliwia sanityzację dużych zbiorników wodnych bez potrzeby ich opróżniania i mechanicznego usuwania warstwy osadów na ściankach oraz ponownego napełniania.
■    Zwiększa zakwaszenie wody, dzięki czemu wspomaga procesy trawienne oraz poprawia spożycie wody.
■    Stabilizuje proces trawienny, co pozwala na zabsorbowanie jak największej ilości substancji odżywczych i poprawia współczynnik konwersji paszy.
■    Obniża poziom substancji organicznych w systemie wodnym, pozwalając systemowi na działanie bliskie optimum, redukując poziom konserwacji.
■    Zmniejszenie wycieków w systemie, zmniejszenie zawartości amoniaku oraz związanych z nim problemów, redukcja zużywanej ściółki dla dościelania.
■    Eliminuje konieczność chlorowania, tym samym eliminuje rakotwórcze substancje takie jak THM, nieprzyjemne zapachy oraz korozję, jednocześnie daje pełną kontrolę biofilmu.


■    Zapewnia wodę pitną dla zwierząt zgodną ze wszystkimi normami Unii Europejskiej odnośnie studni głębinowych.
■    Spełnia wymogi rosnącej presji rynku – zapewniając czystą wodę, eliminując możliwe zanieczyszczenia i choroby z łańcucha żywnościowego.
■    Eliminuje patogeny ze środowiska wodnego, tym samym zabezpiecza przed przenoszeniem z zewnątrz niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą wodna, zapewniając doskonałą, jakość wody od początku do końca.
Zaprezentowano także praktyczne działanie ditlenku chloru w usuwaniu warstwy biofilmu z rur wodnych a zainteresowani oglądali stację sanityzacyjną systemu BRAVO, zainstalowaną i uruchomioną przez INDOOR.
Druga prezentacja Pana Tadeusza Niesiobędzkiego, założyciela firmy INDOOR, dotyczyła „bilansu wodnego” hali drobiarskiej i sposobów usuwania nadmiaru wilgoci z hali.



Na każdy kilogram spożytej paszy ptaki piją od 1,5 do 2 kg wody, która wykorzystana jest w procesach metabolicznych oraz wydalana na zewnątrz. Szczególnie w okresach o niskich temperaturach zewnętrznych sposób usuwania nadmiaru wilgoci nabiera wymiaru ekonomicznego – wynikającego z niezbędnych nakładów energetycznych na jej usunięcie.
Dwie metody usuwania wilgoci – tzw. odświeżanie, są realizowane przez sterowniki ROTEM INDOOR serii AC 2000. Metody te polegają albo na zwiększeniu wentylacji a następnie pogrzaniu powietrza w hali lub też najpierw powietrze jest podgrzane a następnie zwiększa się wentylacja. Umożliwia to w oparciu o odpowiednio wykonane i zaprojektowane systemy ogrzewania i wentylacji utrzymanie optymalnej wilgotności na hali i minimalizację nakładów energetycznych i związanych z tym kosztów.
Zaprezentowano także szeroki wybór nagrzewnic gazowych i olejowych oraz nowe profesjonalne myjki wysokociśnieniowe MAXIMA, charakteryzujące się:
■    Zastosowaniem profesjonalnej pompy ceramicznej INTERPUMP (przeznaczonej do długotrwałej pracy).
■    Wbudowanym licznikiem czasu pracy pompy.
■    Wbudowanym bezpiecznikiem termicznym silnika elektrycznego oraz obiegu wody.
■    Regulacją ciśnienia wyjściowego pompy oraz zabezpieczeniem przed pracą bez zasilania wody.
MAXIMA może znaleźć zastosowanie w układzie schładzania hali (poprzez podłączenie do systemu z dyszami) lub może być użytkowania jako niezależna, przewoźna myjka wysokociśnieniowa, do mycia hali lub maszyn.

Spotkanie zakończyło się wspólną biesiadą i interesującymi rozmowami oraz wymianą doświadczeń dotyczących chowu indyków.

Do zobaczenia na następnym spotkaniu!

 

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.