Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 7-8/2013

Preparaty sprzyjające produkcyjności trzody chlewnej dozwolone do stosowania w żywieniu zwierząt

ECOSTIM PROTECT

Rodzaj preparatu: mieszanina olejków eterycznych z oregano, wzbogacony tymolem, karwakrolem i aldehydem cynamonowym w formie otoczkowanej
Przeznaczenie: drób, trzoda chlewna
Forma preparatu: stała – proszek
Charakterystyka preparatu: olejki eteryczne z oregano (tymol, karwakrol) aldehyd cynamonowy
Aplikacja: drób: 0,25 kg/t, trzoda: 0,2-0,50 kg/t
Innowacyjność preparatu/efekty ekonomiczne:

  • substancje czynne zawarte w produkcie wpływają na szybką regenerację kosmków jelitowych
  • olejki eteryczne wpływają korzystnie na smak i zapach paszy
  • wspiera organizm podczas zaburzeń trawiennych, łagodząc i skracając ich przebieg, dzięki temu zmniejsza straty ekonomiczne

Od pomysłu aż po dach

Autorska pracownia projektowa AthenA Art. została założona w 2012 roku. Właścicielem biura jest inż. Kamil Roszczyc, absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, który przed założeniem firmy odbył gruntowną, długoletnią praktykę projektową jak i realizacyjną na budowach obiektów inwentarskich (obór, chlewni, kurników, magazynów – dla Gospodarstw Rolnych w całej Polsce) oraz dla budownictwa przemysłowego.

Magazyn i sklep rolny w Ornecie. Nowa inwestycja firm Supros i Agrochemia

Magazyn i sklep rolny w Ornecie, Nowa inwestycja firm Supros i Agrochemia


12 lipca w Ornecie (powiat Lidzbark Warmiński) odbyło się uroczyste otwarcie magazynu firm Agrochemia Sp. z o.o. oraz Supros. Te dwie rodzinne firmy należące do Państwa Małgorzaty i Grzegorza Nowikowskich współpracują ze sobą bardzo blisko. Agrochemią zarządza p. Małgorzata, a Suprosem p. Grzegorz.

Zdrowe świnie = konkurencyjna produkcja

Katarzyna Markowska


Pod hasłem Zdrowe świnie = konkurencyjna produkcja odbyła się w dniach 4-5 czerwca, kolejna, 18-sta już konferencja przeznaczona dla lekarzy weterynarii zajmujących się opieką nad stadami trzody chlewnej w naszym kraju. W tym roku dość licznie reprezentowani byli lekarze zza naszej wschodniej granicy. Do Puław przyjechały także firmy obsługujące tą gałąź produkcji oraz uznani hodowcy i producenci świń – w sumie na konferencję przyjechała rekordowa liczba uczestników – 1150 osób.

Szczególnie niebezpieczne wirusowe choroby świń, występujące w warunkach intensywnej produkcji

Henryk Maciołek1, Dorota Łukomska, Ewelina Rucińska1
1 SITR o/Piotrków Tryb.


Niebezpieczna grupa chorób wirusowych występujących w warunkach intensywnego chowu trzody chlewnej aktualnie nabiera specjalnego znaczenia epizoologicznego, klinicznego oraz ekonomicznego. Zachorowania zwierząt najczęściej są stwierdzane w chlewniach przy dużej przeciążonej obsadzie pogłowia świń na stosunkowo małej powierzchni.

Rasy świń wykorzystywane w produkcji ekologicznej

Rodian Pawłowski; Katedra Hodowli Trzody Chlewnej UWM Olsztyn


Produkcja ekologiczna to sposób uzyskania produktu, z zastosowaniem naturalnych metod produkcji, nie naruszając przy tym równowagi przyrodniczej. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów i etapów produkcji – zarówno roślinnej, zwierzęcej, jak i przetwórstwa.

Eliminacja zapachu płciowego u knurów

Anita Zaworska; Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań


W Polsce jak i w Europie, prowadzi się intensywne prace zmierzające do poprawienia, jakości mięsa wieprzowego. Niestety, nie wszystkie tusze przeznaczone są do obróbki. Głównie dyskwalifikowane jest mięso pochodzące od knurów, które charakteryzuje się niepożądanym zapachem. Naukowcy odnaleźli związki, które są odpowiedzialne za niekorzystne wrażenia smakowe i zapachowe podczas obróbki cieplnej mięsa z tusz niekastrowanych osobników. Substancjami, które wpływają na wystąpienie nieprzyjemnego dla konsumenta smaku i zapachu mięsa są skatol i androstenon. Wystąpienie obu tych substancji w mięsie może być powodem obniżenia jakość tuszy lub jest dyskwalifikacji. Stale prowadzi się badania nad eliminacją tych związków z organizmów zwierząt. Prowadzona jest także selekcja oraz dobór do hodowli ras oraz linii knurków, które nie wykazują nieporządanego zapachu płciowego, ponieważ konsumenci kupujący wieprzowinę przykładają coraz większą uwagę do smaku i zapachu mięsa.

Cechy pokrojowe wpływające na płodność świń

Paweł Gajewczyk; Instytut Hodowli Zwierząt, Zakład Hodowli Trzody Chlewnej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


Podstawą do prowadzenia selekcji świń, czyli dokonywania ich wyboru do rozpłodu i dalszej hodowli, jest ocena cech użytkowych tego gatunku zwierząt. Hodowców i producentów  interesują zawsze cechy związane z użytkowaniem rozpłodowym oraz wartości tuczne i rzeźne świń. Jednym z ważnych elementów, przestrzeganym podczas dokonywania selekcji, jest opis budowy zewnętrznej, czyli ocena pokroju osobnika.

Środowisko bytowania zwierząt a zdrowotność

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn


„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.“
(Art. 1 Ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt DzU Nr 106 z roku 2003, poz. 1002 wraz z późniejszymi zmianami)

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.