Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 11-12/2016

 

W numerze:

  1. Źródła białka zwierzęcego w paszach dla świń Krzysztof Karpiesiuk, Anna Woźniakowska
  2. Ekstruzja – zabieg poprawiający strawność surowców paszowych Rodian Pawłowski
  3. Fitobiotyki – naturalne bioaktywne związki poprawiające wyniki produkcyjne zwierząt Anita Zaworska
  4. Stężenie hemoglobiny we krwi prosiąt to dobry wskaźnik anemii Dorota Bugnacka
  5. Klasyczny oraz afrykański pomór świń Henryk Maciołek
  6. Szkodniki magazynowe zbóż Izabela Nieciecka, Dorota Witkowska
  7. Mikroklimat w chlewni a zdrowotność stada Katarzyna Jankowska
  8. Skażenie surowców paszowych mikotoksynami Marcin Różewicz
  9. Postępowanie z prosiętami po odsadzeniu Wanda Milewska
  10. Endemiczny charakter biegunek wywoływanych przez Coronavirus. Rola i porównanie zakażeń TGE i PED Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  11. Owrzodzenia żołądka świń – problem ferm wielkotowarowych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  12. Znaczenie badania poubojowego i sekcyjnego dla oceny statusu zdrowotnego stada świń Karol Kotowski
  13. Idealne rozwiązania dla rolnictwa i przemysłu Wolf System
  14. Program optymalizacyjny – racjonalne zarządzanie kosztami pasz OptiPasz
  15. IV Pomorskie Forum Trzodziarskie Borzechowo, 2016 Katarzyna Markowska
  16. Centralne Targi Rolnicze – impreza dla rolników i przedsiębiorców Katarzyna Markowska

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

Centralne Targi Rolnicze – impreza dla rolników i przedsiębiorców

Katarzyna Markowska

 


W dniach 25-27.11.2016r w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie odbyły się Centralne Targi Rolnicze.  Ideą targów było promowanie polskiej gospodarki, poprzez pokazanie siły krajowego rolnictwa, w szczególności także małych i średnich firm, tak aby i one miały szansę na międzynarodową promocję. W tych dniach Nadarzyn odwiedzili kupcy z kilkunastu krajów świata, między innymi z Ukrainy, Azerbejdżanu, Wietnamu, Chin, Brazylii, Nigerii, Tanzanii, Filipin, Kenii, Mongolii. Targi miały ułatwić kontakty biznesowe. W założeniach CTR połączono trzy idee:  święto polskiego rolnictwa,   podsumowanie roku rolniczego i integrację pionowa rolnictwa. Stworzono także trójkąt współpracy pomiędzy polskimi producentami, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, administracją i kontrahentami z zagranicy. 

IV Pomorskie Forum Trzodziarskie Borzechowo, 2016

Katarzyna Markowska

 


14 listopada 2016 roku w Borzechowie na Kociewiu odbyło się IV Pomorskie Forum Trzodziarskie. Wzięło w nim udział 250 hodowców i producentów trzody chlewnej z województwa pomorskiego. Pomysłodawcą i organizatorem spotkań z producentami świń już od 4 lat jest Pomorski Ośrodek Doradztwo Rolniczego w Lubaniu.

Program optymalizacyjny – racjonalne zarządzanie kosztami pasz

Dawid Kołacz, Piotr Łambucki, Łukasz Dobrzański



Sytuacja ekonomiczna na rynku trzody chlewnej w Polsce zmusza producentów do głębokich przemyśleń. Jak znaleźć optymalne rozwiązanie na zwiększenie opłacalności produkcji? Często nawet zastanawiają się nad metodą najbardziej radykalną – czyli depopulacją stada. Myślę jednak, że zawsze warto zacząć od pochylenia się nad tematem optymalizacji kosztów i ponownego ich przekalkulowania w odniesieniu do konkretnego stada.

Idealne rozwiązania dla rolnictwa i przemysłu

Wolf System Sp. z o.o. 


Wolf System to międzynarodowy koncern z 45-letnią tradycją. Jest obecny w 18 krajach Europy i zatrudnia ponad 3500 oddanych pracowników, którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju firmy w obszarze budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego.

Znaczenie badania poubojowego i sekcyjnego dla oceny statusu zdrowotnego stada świń

Karol Kotowski; Kępno


Jak wynika z dostępnych źródeł, analiza zmian poubojowych czy sekcyjnych pozwala na stwierdzenie chorób aktualnie występujących w stadzie w fermie ostrej oraz może ułatwić diagnozowanie schorzeń przewlekłych ze względu na towarzyszące im przetrwałe zmiany patologiczne. 

Owrzodzenia żołądka świń – problem ferm wielkotowarowych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło; Lublin



Owrzodzenie jest ubytkiem błony śluzowej wyścielającej wnętrze żołądka. Ze względu na pełnione funkcje trawienne żołądek jest silnie narażony na szkodliwe działanie czynników (tj. kwas solny, pepsyna), które sam produkuje. W warunkach fizjologicznych nie dochodzi jednak do niszczenia błony śluzowej żołądka przez kwas solny i pepsynę, głównie z powodu ochronnego działania śluzu wydzielanego przez komórki walcowate pokrywające część gruczołową żołądka.

Endemiczny charakter biegunek wywoływanych przez Coronavirus. Rola i porównanie zakażeń TGE i PED

Agnieszka Wilczek-Jagiełło; Lublin



Według definicji endemia to stałe występowanie choroby na określonym terenie lub w danym stadzie zwierząt. Endemiczny charakter mogą mieć również zakażenia przewodu pokarmowego powodowane wirusami rodzaju Coronawirus, które u świń odpowiedzialne są m.in. za koronawirusowe zapalenie żołądka i jelit świń – TGE, a także epidemiczną biegunkę świń – PED. Pomimo przynależności do jednego rodzaju, wirusy powodujące TGE oraz PED różnią się zarówno właściwościami antygenowymi, jak również chorobotwórczymi.

Postępowanie z prosiętami po odsadzeniu

Wanda Milewska; UWM w Olsztynie


W produkcji trzody chlewnej, a głównie w produkcji prosiąt są okresy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jest to przede wszystkim okres: okołoporodowy i okołoodsadzeniowy. Tym zagadnieniom poświęcono już sporo miejsca na łamach czasopism branżowych, niemniej są one na tyle istotne, że warto do nich wracać, tym bardziej, że w chowie trzody chlewnej w ostatnich dekadach zmieniło się niemal wszystko.

Skażenie surowców paszowych mikotoksynami

Marcin Różewicz; Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt, UPH Siedlce



Do związków o nazwie mikotoksyny (gr. mycos – grzyb, łac. toxicum – trucizna) zalicza się wtórne produkty przemiany materii grzybów pleśniowych. Zanieczyszczenie surowców paszowych mikotoksynami wynika z porażenia chorobami grzybowymi w trakcie wzrostu rośliny lub w czasie magazynowania: ziarna zbóż, nasion oleistych oraz produktów z nich przetworzonych. Jeden surowiec może być skażony nawet kilkoma rodzajami mikotoksyn.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.