Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 1-2/2018

HTCH 1 2.2018 okl

W numerze:

  1. Mleko uzupełniające dla prosiąt dlaczego warto stosować i jak wybrać najlepszy produkt? dr Robert Burek
  2. Badanie zawartości mikotoksyn w pszenicy zebranej w Polsce w 2017 r. Radka Borutova
  3. Pasze mające wpływ na smak wieprzowiny Anna Wilkanowska
  4. Wieprzowina z wartością dodatnią Katarzyna Pietrzkiewicz
  5. Możliwości poprawy płodności i plenności świń Kamil Siatka
  6. Genetyka - ważny czynnik wpływający na opłacalność produkcji wieprzowiny Wanda Milewska
  7. Poprawa zdrowotności stada - elementem decydującym o konkurencyjności produkcji świń Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  8. Jak poprawić cechy tuszy i jakości mięsa? Delacon
  9. Najczęstsze przyczyny okołoporodowej śmiertelności prosiąt Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  10. Stado wolne, a może stado stabilne pod względem określonych chorób zakaźnych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  11. Selekcja genomowa świń Alicja Mizera
  12. "Współczesny rozród zwierząt gospodarskich" czyli relacja ze styczniowej konferencji Alicja Mizera
  13. Znaczenie rodzimych ras trzody chlewnej Marek Babicz, Jakub Kalinowski
  14. Czy możliwe jest określenie jak czynniki środowiskowe wpływają na choroby układu oddechowego u świń rosnących? PROHEALTH
  15. V Pomorskie Forum Trzodziarskie Nieżychowice, 2017
  16. II Centralne Targi Rolnicze w warszawskim Nadarzynie za nami
  17. Zbliżający się ASF to sprawdzian poziomu bioasekuracji ferm dla hodowców z woj. kujawsko-pomorskiego Katarzyna Markowska

 

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

Zbliżający się ASF to sprawdzian poziomu bioasekuracji ferm dla hodowców z woj. kujawsko-pomorskiego

Katarzyna Markowska


7 lutego Gabinet Weterynaryjny Grudwet z miejscowości Ruże, k. Zbójna (woj. kujawsko-pomorskie) zorganizował dla producentów trzody chlewnej z powiatu golubsko-dobrzyńskiego szkolenie z zakresu prewencji ASF oraz ekonomiki produkcji. Na spotkaniu w Agroturystyce Trzy Kasztany w Dulsku k. Radomina obecnych było ponad 70 hodowców.

II Centralne Targi Rolnicze w warszawskim Nadarzynie za nami

340 wystawców, w tym 35 wystawców z całego świata m.in. z Francji, Niemiec czy Turcji, 3 hale wystawowe o łącznej powierzchni prawie 60 tysięcy metrów kwadratowych, 29 konferencji, seminariów i spotkań, a także niesamowite atrakcje dla „miastowych”: wystawa zwierząt hodowlanych, degustacje żywności, prezentacje dorobku Kół Gospodyń Wiejskich i występ króla disco polo Zenka Martyniuka – to wszystko czekało na odwiedzających II Centralne Targi Rolnicze, które odbyły się w dniach 30 listopada – 2 grudnia w Ptak Warsaw Expo.

V Pomorskie Forum Trzodiarskie Nieżychowice, 2017

W Nieżychowicach k. Chojnic, dnia 21 listopada 2017 odbyło się już V Pomorskie Forum Trzodziarskie zorganizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Konferencja poświęcona tematyce trzody chlewnej to doskonała okazja do poszerzenia swej wiedzy, jak również jest idealnym miejscem do wymiany doświadczeń i poglądów, czy zapoznania się z szeroką ofertą rynkową firm oraz pojawiającymi się nowościami. Konferencję otworzył dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – Andrzej Dolny.

Czy możliwe jest określenie jak czynniki środowiskowe wpływają na choroby układu oddechowego u świń rosnących?

Dla hodowców nie jest nowością, że pewne choroby zwierząt mogą być powodowane zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą w budynku, gdzie przebywają zwierzęta, lub że niewystarczający dostęp do wody i wilgotność mogą predysponować zwierzęta do chorób. Jednak jak dotychczas nie było dostępnych rzeczowych danych dotyczących związków między środowiskiem fermowym, zdrowiem i produkcyjnością.

Znaczenie rodzimych ras trzody chlewnej

Marek Babicz, Jakub Kalinowski; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


Wg bazy DAD-IS, która stanowi światowy zbiór danych o zwierzętach gospodarskich obecnie zarejestrowanych jest ok. 8,7 tys. ras, z których 8,1 tys. użytkuje się w rolnictwie, a 0,6 tys. stanowią rasy wymarłe. W Europie odnotowano ok. 3,1 tys. ras zwierząt gospodarskich, z czego 17 to świnie ras rodzimych.

"Współczesny rozród zwierząt gospodarskich" czyli relacja ze styczniowej konferencji

Alicja Mizera; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


26 stycznia bieżącego roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Współczesny rozród zwierząt gospodarskich”. Organizatorem wydarzenia był Zakład Hodowli Bydła i Produkcji Mleka, Instytut Hodowli Zwierząt wraz z Wydziałem Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Selekcja genomowa świń

Alicja Mizera; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


Selekcja genomowa opiera się na wykorzystaniu markerów DNA. Są to niewielkie fragmenty DNA, które informują o cechach jakie posiada dane zwierzę. Markery SNP służą do oznakowania fragmentu genomu, w celu śledzenia jego dziedziczenia w kolejnych pokoleniach, co oznacza, że markery leżące w pobliżu określonych genów dziedziczą się wraz z nimi i dzięki temu pozwalają na ich identyfikację. Do stwierdzenia jakie geny (pożądane lub nie) otrzymało dane zwierzę od rodziców, selekcja genomowa obecnie wykorzystuje kilka tysięcy markerów.

Stado wolne, a może stado stabilne pod względem określonych chorób zakaźnych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło


Marzeniem każdego hodowcy jest, aby jego stado było wolne od chorób, które są powodem ogromnych strat ekonomicznych. Zmiany jakie zachodzą w hodowli świń nie sprzyjają jednak realizacji takich planów. Duża koncentracja hodowli w określonych rejonach, nadmierna obsada i zagęszczenie w obiektach hodowlanych, globalizacja i przemieszczenia zwierząt sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Najwięcej problemów we współczesnej hodowli trzody chlewnej stwarzają czynniki odpowiedzialne za infekcje dróg oddechowych, tj. Actinobacillus pleuropneumoniae, Mycoplasma hyopneumoniae, wirus PRRSV (zespół rozrodczo-oddechowy świń). Czy można na stałe pozbyć się tych patogenów ze stada i czy na pewno zawsze się to opłaca?

Najczęstsze przyczyny okołoporodowej śmiertelności prosiąt

Agnieszka Wilczek-Jagiełło


Dążeniem każdego hodowcy jest uzyskiwanie jak największej liczby prosiąt w miocie, a następnie ich pomyślne odchowanie i odstawienie od lochy. Nie zawsze się to w pełni udaje, a przyczyn niepowodzeń może być bardzo wiele. Przy czym należy mieć na uwadze, że upadki prosiąt sięgające 10% uznaje się za wynik dopuszczalny, a są one rezultatem chociażby wad rozwojowych prosiąt. Większość okołoporodowych strat prosiąt wynika jednak z pewnych niedopatrzeń i błędów popełnianych przez hodowców, które można skutecznie wyeliminować, a tym samym poprawić wyniki w zakresie odchowu prosiąt.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.