Strefa Trzoda

Hodowca Trzody Chlewnej 5-6/2020

HTCH 5 6.2020 okl

W numerze:

  1. Gorący temat: Jak nie tracić w czasie upałów? Vetlines
  2. Możliwości zastosowania produktów rzepakowych w mieszankach pełnoporcjowych dla różnych grup produkcyjnych trzody chlewnej Dorota Bugnacka
  3. Wpływ COVID-19 na rynek wieprzowiny w Polsce Rodian Pawłowski
  4. Produkcja świń w UE Rodian Pawłowski
  5. Energooszczędność w chlewni dzięki płytom RECTICEL Recticel Izolacje
  6. Redukcja emisji amoniaku jest możliwa. Przykłady z gospodarstw duńskich Marek Wróbel
  7. Hierarchia w stadzie świń Tworzenie i następstwa produkcyjne Marek Babicz, Kinga Kropiwiec, Magdalena Napieracz
  8. Afrykański pomór świń (ASF) a masowy odstrzał dzików Grzegorz Jaworski
  9. Świnia domowa jako model w badaniach biomedycznych Jarosław Woliński, Blanka Seklecka, Kateryna Pierzynowska, Stefan Grzegorz Pierzynowski
  10. Automatyczny pomiar temperatury w chlewni Robert J. Szulc
  11. Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część II – jakość wody w kontekście optymalizacji terapii lekami podawanymi w wodzie do picia Ad Bakx
  12. Stres cieplny – strata, na którą nie możemy sobie pozwolić Robert Burek
  13. Walka z muchami Michał Boćkowski
  14. Wykorzystanie energii słonecznej na fermach trzody chlewnej Przemysław Marek
  15. Cirkowirusy świń Katarzyna Podgórska

Kup ten numer - 13 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz KATALOG BRANŻOWY TRZODA CHLEWNA - 70 zł TUTAJ

 

 

 

ARCHIWUM

Cirkowirusy świń

Katarzyna Podgórska; Zakład Chorób Świń, Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB

 

Cirkowirusy świń należą do najmniejszych wirusów zakażających komórki ssaków. Brak otoczki i prosta budowa sprawiają, że wirusy te są niezwykle odporne na warunki środowiskowe. Cirkowirus świń typu 1 (PCV1) jest niepatogenny, natomiast typ 2 (PCV2) może w obecności dodatkowych czynników zakaźnych i niezakaźnych wywoływać szereg chorób, wspólnie określanych jako choroby związane z PCV2 (PCVD). 

Wykorzystanie energii słonecznej na fermach trzody chlewnej

Przemysław Marek

 

Budynki inwentarskie wymagają do utrzymania nakładów energetycznych. Związane jest to z bieżącą obsługą wyposażenia oraz systemów wentylacji, ogrzewania itd. Wydatki na energię stanowią w zależności od sezonu znaczną część kosztów ponoszonych na utrzymanie zwierząt. W dodatku, koszty energii zwłaszcza elektrycznej rosną i w związku z ograniczeniami emisji dwutlenku węgla, wprowadzanym restrykcyjnym limitom oraz przewidzianym z tego powodu opłatom będą nadal rosnąć. Z tego powodu wielu hodowców kieruje się w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Walka z muchami

Michał Boćkowski

 

Owady z rzędu muchówek oraz muchy to niewątpliwie istotne zagrożenia higieniczno-sanitarne, które w znacznej mierze utrudnia przebieg procesu produkcyjnego zarówno w chowie bydła mlecznego i mięsnego czy też w produkcji trzody chlewnej.

Stres cieplny – strata, na którą nie możemy sobie pozwolić

Robert Burek

 

Świnie są znacznie bardziej wrażliwe na wysokie temperatury niż inne zwierzęta, dlatego w okresach letnich upałów ważne jest, aby zastanowić się w jaki sposób ograniczyć zjawisko stresu cieplnego, a w konsekwencji zminimalizować straty produkcyjne i ekonomiczne z nim związane. 

Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część II – jakość wody w kontekście optymalizacji terapii lekami podawanymi w wodzie do picia

lek. wet. Ad Bakx

 

Skuteczność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia zależy od jakości wody, konstrukcji systemu pojenia oraz od jakości samego produktu i jego formulacji. Tematem poniższego artykułu jest jakość wody i jej wpływ na sukces lub niepowodzenie terapii lekami podawanymi za pośrednictwem systemów pojenia.

Automatyczny pomiar temperatury w chlewni

Robert J. Szulc; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, Zespół Szkół Nr 1 w Swarzędzu

 

Powszechnie wiadomo, że trzoda chlewna jest gatunkiem bardzo wrażliwym na niekorzystne warunki utrzymania. Niezbędnie w chowie świń jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanej paszy oraz korzystnego mikroklimatu. Należy także szybko reagować na problemy zdrowotne zwierząt. W poniższym artykule przedstawiono innowacyjną metodę monitoringu stanu zdrowia zwierząt. 

Świnia domowa jako model w badaniach biomedycznych

Jarosław Woliński1,2, Blanka Seklecka3,4, Kateryna Pierzynowska2, Stefan Grzegorz Pierzynowski5,6,7, Dr hab. Jarosław Woliński; profesor instytutu, Kierownik Laboratorium Dużych Modeli Zwierzęcych, IFŻZ PAN, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

¹ Laboratorium Dużych Modeli Zwierzęcych, Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN

² Zakład Fizjologii Zwierząt, Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN

³ Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

⁴ Wydział Onkologii i Radioterapii, Gdański Uniwersytet Medyczny

⁵ Wydział Biologii, Uniwersytet w Lund

⁶ Zaklad Biologii Medycznej, Inst. Medycyny Wsi

⁷ SGP+GROUP (www. sgplus. se)

 

Pierwsze doniesienia na temat badań eksperymentalnych na zwierzętach datuje się na ok. 305-245 rok p. n. e., kiedy to grecki lekarz Erasistratos z Keos, przeprowadzając wiwisekcję zwierząt eksperymentalnie dowiódł istnienia węzłów chłonnych i krążenia krwi. W kolejnych wiekach naszej ery obserwowaliśmy intensywny rozwój nauk biologicznych oraz medycyny, który pozwolił opanować wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz żywienia zwierząt i ludzi. 

Afrykański pomór świń (ASF) a masowy odstrzał dzików

Grzegorz Jaworski; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku

 

ASF (ang. African swine fever) – to wirusowa choroba świń i dzików o przebiegu ostrym lub przewlekłym, charakteryzująca się bardzo silną wybroczynowością i bardzo wysoką śmiertelnością, dochodzącą do 97-98% populacji. Oznacza to, że tylko 2-3% populacji może przeżyć zakażenie wirusem. Osobniki te są nosicielami wirusa mogącymi zarażać inne zdrowe osobniki.

Hierarchia w stadzie świń Tworzenie i następstwa produkcyjne

Marek Babicz, Kinga Kropiwiec, Magdalena Napieracz; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Świnie domowe (Sus scrofa f. domestica) są zwierzętami o wysoko rozwiniętym instynkcie stadnym, które w grupie tworzą układ wzajemnych relacji określanych mianem hierarchii. Jest to zjawisko odziedziczone po przodku – dziku (Sus scrofa), podobnie jak podstawowe zachowanie eksploracyjne – rycie, czy budowa gniazda w okresie okołoporodowym.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.