Strefa Indyk

Indyk Polski 66 (1/2019)

Kolejna edycja Agro Days Dni Hodowcy zakończona sukcesem!

Za nami unikatowe w skali kraju, wydarzenie o charakterze targowo–konferencyjnym. Agro Days. Dni Hodowcy 2019 i tym razem przyciągnęły do Warszawy tysiące hodowców, ekspertów i ponad 90 firm z branży agro. 2 i 3 luty upłynął pod znakiem licznych atrakcji, warsztatów i paneli sektorowych, a także prezentacji nowości rynkowych.

Kondycjoner ściółki KS-160

Indoor Group

 

O tym jak ważne w nowoczesnym chowie i hodowli drobiu jest zarządzanie ściółką – nikogo dziś nie trzeba przekonywać.

Rzut oka na produkcję indyka w USA

Grelavi

 

Dobrze wiadomo, że Stany Zjednoczone są największym producentem indyka na świecie. 2713 ton mięsa indyczego przetworzonego w roku 2017 w USA oznacza ośmiokrotnie większą produkcję niż w analogicznym okresie w Polsce (tj. 333 ton według danych Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)). Podczas gdy produkcja indyka w USA jest wyższa, to jednak pod względem wzrostu rok do roku, nie dorównuje wynikom uzyskiwanym w Polsce.

Titan - największe karmidło miskowe dla indyków ciężkich

Roxell 

 

Maldegem – 18 lutego 2019 r. – To właśnie tego dnia firma Roxell, lider w dziedzinie automatycznego karmienia, pojenia, zagnieżdżania i ogrzewania wprowadza na rynek produkt Titan – nowy system automatycznego karmienia indyków ciężkich. W ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja w zakresie hodowli tych ptaków, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wagę. To rozwiązanie żywieniowe kategorii XL jest odpowiedzią na praktyczne trudności związane z karmieniem silniejszych i większych indyków. System Titan, opracowany w firmie Roxell, to największe, najtrwalsze i najłatwiejsze w czyszczeniu karmidło miskowe na rynku.

Wady rozwojowe piskląt indyczych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

W trakcie lęgów zdarza się, że pewien odsetek piskląt wykluwa się z nieprawidłowościami, które określane są mianem wad rozwojowych. Anomalie mogą powstawać w czasie całego rozwoju zarodka i mogą skutkować zmianami o charakterze strukturalnym lub też funkcjonalnym. Nieprawidłowości, z jakimi pisklęta przychodzą na świat mogą być bardzo różne. Najczęściej spotykamy się ze zmianami w budowie układu kostno – szkieletowego i budowie dziobu. Czynniki odpowiedzialne za powstawanie wad rozwojowych to w głównej mierze mutacje genetyczne, czynniki środowiskowe lub też mówimy, że etiologia pewnych zmian wciąż pozostaje nieznana.

Negatywny wpływ hałasu, gazów szkodliwych, temperatury i światła na indyki

Maciej Kucharski

 

Intensywnie prowadzona produkcja drobiarska wymusza na producencie kontrolę wielu różnych parametrów, wpływających na stan zdrowia ptaków. Jednym z nich są opisane poniżej wybrane parametry kontroli klimatu na fermie, które powinny być monitorowane jeszcze przed wstawieniem piskląt. Ta czynność pozwoli nam dowiedzieć się czy parametry wstawienia dla piskląt są optymalne czy trzeba je poprawić.

Wynicowanie jajowodu a kanibalizm w stadach hodowlanych indyków

Izabela Wesołowska; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wynicowanie jajowodu jest pośrednią przyczyną upadków wśród indyczek stad reprodukcyjnych – dotyczy przede wszystkim ptaków w okresie wchodzenia w nieśność oraz w szczycie nieśności. Powodując straty wśród odchowanych indyczek, zanim wykorzystają swój potencjał w produkcji nieśnej, wynicowanie jajowodu jest tematem, któremu warto poświęcić nieco uwagi.

Kanibalizm w stadzie indyków

Bartosz Korytkowski

 

Kanibalizm uznawany jest za nawyk, bywa też definiowany jako jednostka chorobowa. W zależności od gatunku drobiu, jego wieku i wielu innych czynników może on przyjmować różne stadia.

Choroby grzybicze drobiu

Bartosz Korytkowski

 

U ptaków (w odróżnieniu od ssaków) grzybice skórne nie są zbyt częstymi zachorowaniami. Największym problem są u nich grzybicze zakażenia układu oddechowego. Sprzyja nim specyficzna budowa tego układu, obecność worków powietrznych o bardzo dużej pojemności. Najważniejsze znaczenie w wywoływaniu chorób grzybiczych posiada inwazja oraz uszkadzanie tkanek, jak też wydzielanie przez grzyby toksyn, które spożywane przez ptaki prowadzą do zatruć.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.