Strefa Indyk

Indyk Polski 76 (3/2021)

IP76 32021

 W numerze:

*Aktualności branżowe: Ptasia grypa - wystepowanie ognisk u indyków w Polsce; Ptasia grypa RAPORT - Straty w pogłowiu indyków; Ceny Żywca; Reakcje behawioralne indyków w zależnościod warunków mikroklimatycznych; Wirusy wywołujące immunosupresję u indyków; Zwiększenie wydajności reprodukcyjnej indyczek –aktualny cel badaczy z USA; z indycznika: Wylęgi piskląt indyczych; Handel pisklętami indyczymi; Wstawienia piskląt indyczych; Ceny skupu indyków i sprzedaży mięsa; Ceny materiałów paszowych – podwyżek ciąg dalszy; Handel mięsem indyczym w pierwszych pięciu miesiącach 2021 r; Import mięsa indyczego; Eksport mięsa indyczego; Uboje przemysłowe drobiu w Europie w I półroczu 2021 r; Białko zwierzęce w paszach – TAK, ale z pełnowartościowych produktów nadających się do spożycia przez ludzi; MWiRW będzie wnioskować do KE o pomoc dla drobiarzy;

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Podróż do zrównoważonej hodowli Hybrid Turkeys
  2. Mykotoksyny w paszach Marcin Gumowski, Damian Konkol, Mariusz Korczyński
  3. Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej - wyzwanie i nowe możliwości
  4. Prawidłowe żywienie poprawia wyniki całego cyklu produkcyjnego indyków Lek. wet. Paco Fernandez López-Brea, Dr Leonardo Linares
  5. Produkcja indyków w Polsce za 7 miesięcy 2021 r. Marian Biegański
  6. Rosyjska branża indycza nabiera tempa Vladislav Vorotnikov
  7. Poziom wyrównania indyków rzeźnych w stadzie jako wskaźnik procesu produkcyjnego Iwona Stolarska
  8. Problem salmonelloz w stadach indyków rzeźnych i reprodukcyjnych Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  9. Systemy kondycjonowania ściółki Bartosz Korytkowski
  10. Zrównoważona gospodarka odpadami pochodzącymi z produkcji drobiarskiej Janusz Ryszard Mroczek
  11. Wady jakościowe mięsa indyczego Iwona Chwastowska-Siwiecka, Marek Skowroński

 

 

Producenci pasz dla indyków*
Wyposażenie ferm drobiarskich*
Wykaz wylęgarni i dystrybutorów piskląt indyczych w Polsce*
Wykaz ubojni żywca indyczego w Polsce*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

Kup ten numer - 15 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator i Katalog Firm Drobiarskich - piąta edycja - 60zł  TUTAJ

Wady jakościowe mięsa indyczego

Iwona Chwastowska-Siwiecka; Katedra Towaroznawstwa i Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych, Wydział Bioinżynierii Zwierząt, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Marek Skowroński; Naukowe Koło Oceny Surowców i Produktów Zwierzęcych, Wydział Bioinżynierii Zwierząt, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Produkcja drobiarska ukierunkowana jest na uzyskanie dużej ilości mięsa w bardzo krótkim czasie. Ze względu na wzrastające wymagania konsumentów oraz dużą konkurencję na rynku coraz istotniejszy staje się aspekt szeroko rozumianej jakości i bezpieczeństwa tego produktu. Cechy jakościowe mięsa drobiowego uzależnione są od wielu czynników, a mianowicie: gatunku, rasy czy linii genetycznej ptaków, warunków ich utrzymania, obrotu przedubojowego oraz postępowania z mięsem podczas jego przetwarzania i przechowywania.

Zrównoważona gospodarka odpadami pochodzącymi z produkcji drobiarskiej

Janusz Ryszard Mroczek; Zakład Przetwórstwa i Towaroznawstwa Rolniczego, Kolegium Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Rzeszowski

 

Istotą trwałego i zrównoważonego rozwoju jest zapewnianie ciągłej poprawy jakości życia poprzez kształtowanie właściwych proporcji między kapitałem ekonomicznym, ludzkim i przyrodniczym. Realizacja tej koncepcji rozwoju oparta jest na przestrzeganiu założeń, które mówią, że każda działalność gospodarcza powinna być dostosowana do uwarunkowań przyrodniczych, a podejmowane przez człowieka działania nie mogą szkodzić środowisku. Efekt skali sprawia, że intensyfikacja i koncentracja produkcji drobiarskiej zapewnia wyższą opłacalność. Jednak taki sposób produkcji mięsa i jaj generuje duże ilości uciążliwych dla środowiska naturalnego odpadów. Stąd wynika konieczność poszukiwania innowacyjnych metod chowu drobiu i gospodarki odpadami zapewniających nienaruszalność oraz trwałość środowiska.

Systemy kondycjonowania ściółki

Bartosz Korytkowski

 

Wybór odpowiedniego materiału na ściółkę, a także jej kondycja są czynnikami mającymi istotny wpływ m.in. na mikroklimat panujący w kurniku. Obecnie istnieje bardzo wiele nowoczesnych metod pozwalających poprzez właściwą dbałość o ściółkę zapewnić odpowiedni dobrostan ptakom.

Problem salmonelloz w stadach indyków rzeźnych i reprodukcyjnych

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Bakterie Salmonella stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Mięso drobiowe i jaja to najczęstsze źródło zakażenia tymi bakteriami, przy czym zainfekowane bakteriami Salmonella ptaki często nie wykazują żadnych objawów tej choroby. Kompletna eradykacja bakterii Salmonella z produkcji drobiowej jest zadaniem niewiarygodnie trudnym, żeby nie powiedzieć, że w pełni niewykonalnym. Sukces w zwalczaniu salmonelloz można osiągnąć jedynie przy zastosowaniu kompleksowych rozwiązań opartych na: właściwym zarządzaniu fermą, ścisłym przestrzeganiu założeń bioasekuracji, wykonywaniu założonego planu szczepień.

Przeczytaj także: Rosyjska branża indycza nabiera tempa

 

Poziom wyrównania indyków rzeźnych w stadzie jako wskaźnik procesu produkcyjnego

Iwona Stolarska; Specjalista Chorób Ptaków, Prywatna praktyka weterynaryjna MEDICALVET

 

Jednorodność stada ma kluczowe znaczenie dla jego dobrej wydajności i zasadniczo dyktuje ostateczny wynik finansowy. Słabe wyrównanie ptaków idzie w parze z opóźnionym wzrostem, zwiększoną selekcją i słabym wskaźnikiem FCR. Zakład ubojowy również wymaga jednorodnych stad o wyrównanej średniej masie ciała, aby sprostać wymaganiom współczesnej sieci dystrybucji.

Rosyjska branża indycza nabiera tempa

Vladislav Vorotnikov; Moskwa

 

Rosja ma szansę stać się drugim co do wielkości producentem indyków na świecie i jednym z największych eksporterów, ponieważ kilku potentatów rolnych decyduje się teraz na duże inwestycje w ten dawno zapomniany segment.

Produkcja indyków w Polsce za 7 miesięcy 2021 r.

Marian Biegański; Indyk Lubuski

 

Ptasia grypa i pandemia koronawirusa spowodowała, że produkcję indyków cechuje wyjątkowy dynamizm i duża zmienność. W tak krótkim czasie zanotowano okresy dekoniunktury, koniunktury i ponownie dekoniunktury. Stąd nie sprawdziły się wcześniejsze prognozy i oczekiwania branży indyczej. Dotychczasowe zjawiska zapowiadają spadek wstawień piskląt i produkcji indyków.

Przeczytaj także: Rosyjska branża indycza nabiera tempa

 

Prawidłowe żywienie poprawia wyniki całego cyklu produkcyjnego indyków

4039Lek. wet. Paco Fernandez López-Brea; Kierownik ds. rozwoju biznesu w sektorze hodowli drobiu – International, Zinpro Corporation
Dr Leonardo Linares; Specjalista z zakresu żywienia drobiu – Global Technical Services, Zinpro Corporation

 

Jakość piskląt ma zasadnicze znaczenie, a początkowa faza produkcji stanowi spore wyzwanie dla wielu producentów indyków. Na tym etapie, pisklęta intensywnie zwiększają swoją masę ciała, są narażone na oddziaływanie środowiskowych czynników stresogennych, a ich układ immunologiczny musi sobie radzić z wyzwaniami, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i dobrostanu. Jeśli dojdzie do nasilenia oddziaływania tych czynników w początkowym okresie chowu, cały proces produkcyjny staje się problematyczny i dochodzi do upadków jeszcze przed osiągnięciem ubojowej masy ciała.

Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej - wyzwanie i nowe możliwości

8Wiele krajów podjęło próbę zredukowania stosowania antybiotyków w produkcji drobiarskiej, niejednokrotnie dążąc do ich całkowitej eliminacji. Trend ten został zapoczątkowany już w 2006 roku, kiedy to w Unii Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu (Rys. 1). Decyzja ta była podyktowana rosnącą na całym świecie opornością patogenów na środki przeciwdrobnoustrojowe (Rys. 2). Stało się to bardzo istotnym zagrożeniem zdrowia publicznego.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.