Na ostatnim Forum Rolniczym zorganizowanym z inicjatywy ubojni OSI Poland Foodworks, temat świadomej produkcji wołowiny stał się motywem przewodnim wydarzenia oraz głównym tematem dyskusji. Kluczowym przesłaniem Forum było bowiem ukazanie, że zrównoważona produkcja wołowiny to wspólna odpowiedzialność każdego ogniwa tego łańcucha – od hodowcy, przez producenta, po konsumenta. OSI Poland Foodworks stanowi inspirację dla branży, ukazując, że zrównoważona produkcja jest nie tylko możliwa, ale jednocześnie przyczynia się do trwałej i stabilnej przyszłości branży wołowiny.
Zakład jest na bieżąco z branżowymi trendami, dba przy tym zarówno o potrzeby i oczekiwania hodowców jak i klientów finalnych. Nie bez znaczenia pozostaje również wsparcie i wiedza specjalistyczna jakimi OSI Poland Foodworks dzieli się ze swoimi Partnerami.
Czy wiesz, jaka wołowina cieszy się obecnie największym zainteresowaniem?
Wymagania konsumentów nie pozostawiają złudzeń w kwestii oczekiwanej jakości. Konsument wie, czym charakteryzuje się wołowina premium i nie waha się po nią sięgnąć. Oczekiwania konsumenckie oraz panujące trendy są głównymi wyznacznikami kierunku, w jakim zmierza teraz produkcja żywności.
Polska jest obecnie jednym z głównych producentów wołowiny w UE, przy czym stale poprawia warunki produkcji z uwagi na dobrostan zwierząt, produkcję żywności i kwestie środowiskowe. Ponadto, mimo spadku pogłowia w innych krajach UE, w Polsce obserwuje się jego wzrost. Nasze rodzime podwórko jest więc dobrym miejscem do tego, aby postawić na świadomą produkcję wołowiny.
Na produkcję należy spojrzeć nieco szerzej. Jest to proces, który zaczyna się na długo przed sprzedaniem bydła do ubojni. Nie od dziś wiadomo też, że tłuszcz jest wysokoenergetycznym nośnikiem smaku, zapachu i witamin. Wołowina o wysokiej zawartości tłuszczu, zwłaszcza ta ze strukturą marmurkowatą, staje się więc pierwszym wyborem klienta świadomego i zorientowanego na jakość.
Jak wyprodukować wołowinę premium?
Podczas prelekcji dyrektor skupu określił parametry jakie powinna spełniać wołowina w dedykowanych programach premium. Nie negował przy tym dotychczasowego procesu produkcji rolnej. Wskazał jedynie kierunek, w którym warto ją rozwinąć.
Największym zainteresowaniem wśród naszych kluczowych klientów cieszy się wołowina z wolców rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz jałówek opasowych. W obu przypadkach występują wyraźne predyspozycje do wysokich przyrostów tłuszczowych o strukturze marmurkowatej. Widząc tę tendencję nie możemy pozostać obojętni na zmiany jakie zachodzą w świadomości konsumenta. Nie chcemy też zamykać się przed wyzwaniami jakie czekają nas w niedalekiej przyszłości – wolimy dostrzec w nich szanse na rozwój, zarówno firmy jak i producenta bydła. Stawiamy przy tym na działalność opartą o dialog i uczciwą współpracę, dzięki którym możemy rozmawiać o obopólnym zysku i partnerstwie. – mówi Marek Dudzinski, dyrektor skupu bydła w zakładzie OSI Poland Foodworks.