Strefa Drób

Hodowca Drobiu 11/2015

W numerze:

  1. 70-lecie urodzin prof. dr hab. Teresy Majewskiej zasłużonej polskiemu drobiarstwu, cenionej nauczycielki akademickiej
  2. Preparaty eubiotyczne w żywieniu zwierząt Anita Zaworska, Małgorzata Kasprowicz-Potocka, Andrzej Frankiewicz
  3. Olej z pestek granatu Katarzyna Jankowska
  4. Znaczenie witaminy E w produkcji drobiu Anna Wilkanowska
  5. Biobezpieczeństwo w produkcji drobiarskiej Oliwia Duszyńska-Stolarska
  6. Zapalenie stawów kręgosłupa na tle Enterococcus cecorum Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  7. Wpływ zapylenia pomieszczeń na dobrostan i produkcję drobiu Bartosz Korytkowski
  8. Wpływ programu świetlnego i tempa przyrostu masy ciała na dojrzałość płciową i wydajność kur mięsnych Alina Rachwał
  9. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego Oliwia Duszyńska-Stolarska
  10. Czas na izolację Kadri
  11. Kurczęta wolno rosnące – czy znajdzie się dla nich rynek? Katarzyna Łagowska, Marcin Różewicz, Małgorzata Bednarczyk

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Kurczęta wolno rosnące – czy znajdzie się dla nich rynek?

Katarzyna Łagowska, Marcin Różewicz, Małgorzata Bednarczyk; Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt, UPH Siedlce


Stale rosnący popyt na mięso drobiowe spowodował intensyfikację produkcji i hodowli drobiu. W ramach ciągle rosnącego postępu hodowlanego prowadzona jest intensywna selekcja hodowlana mająca na celu poprawę wyników produkcyjnych utworzonych mieszańców. Jej efektem jest skrócony okres odchowu kurcząt, lepsze wykorzystanie przez nie paszy oraz coraz szybszy przyrost mięśni piersiowych oraz nóg.

Czas na izolację

Dobra izolacja cieplna w budynkach inwentarskich to uregulowany przepływ powietrza i wyeliminowanie skraplania pary wodnej, z którym możemy mieć do czynienia w przypadku, gdy izolacja została wykonana nieprawidłowo. To także oszczędność energii, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście stale rosnących cen ciepła. Na co zwrócić uwagę izolując kurniki, obory i tuczarnie? Jaki materiał wybrać? Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą nam odpowiednio zadbać o nasz inwentarz.

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy


Nowoczesna hodowla drobiu kładąca nacisk na szybki wzrost ptaków silnie obarcza układ mięśniowo-szkieletowy. Najczęstszym objawem chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest kulawizna. Przyczyną powstania tego schorzenia jest dysfunkcja biochemiczna układu nerwowego powstała w wyniku zaburzeń dobrostanu zwierząt. Jednakże przyczyn powstania chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest znacznie więcej. Czynniki wywołujące schorzenia mogą wynikać z nieprawidłowego żywienia lub genetycznych uwarunkowań.

Wpływ programu świetlnego i tempa przyrostu masy ciała na dojrzałość płciową i wydajność kur mięsnych

Alina Rachwał; Poznań


Kury typu mięsnego mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do pobierania dużej ilości karmy, co wpływa na nadmierne odkładanie tłuszczu. Doprowadza to w rezultacie do zmniejszenia nieśności, obniżenia liczby zapładnianych jaj oraz pogorszenia ich wylęgowości. Utrzymywanie stad rodzicielskich jest bardzo kosztowne ze względu na to, że kury spożywają duże ilości paszy przy stosunkowo niskiej nieśności. Wprawdzie cena jaja wylęgowego jest dość wysoka, ale mimo tego można narazić się na straty finansowe nawet przy minimalnych błędach popełnianych w trakcie chowu tych stad. Należy więc już od pierwszych dni chowu stosować ściśle określone dla każdego stada programy żywieniowe, programy świetlne oraz właściwą pro filaktykę.

Wpływ zapylenia pomieszczeń na dobrostan i produkcję drobiu

­­­­­­­­­­­­Bartosz Korytkowski


Zbyt duży poziom zapylenia w pomieszczeniach dla drobiu wywiera negatywny wpływ zarówno na zdrowie ptaków jak i na zdrowie człowieka. Pyły oddziaływują przede wszystkim na układ oddechowy, na narząd wzroku drobiu oraz obsługi. Stanowią one także duże niebezpieczeństwo mikrobiologiczne dla otoczenia.

Zapalenie stawów kręgosłupa na tle Enterococcus cecorum

Agnieszka Wilczek-Jagiełło; Lublin


Enterococcus cecorum jest bakterią coraz częściej izolowaną ze stanów zapalnych stawów oraz szpiku kostnego u drobiu. Zmiany te, które najczęściej wiążą się z kalectwem ptaków i w konsekwencji jego upadkami lub też brakowaniem ze stada, wzbudzają coraz większe zainteresowanie naukowców, lekarzy weterynarii, ale i samych hodowców. Co ciekawe, choroba jest stosunkowo „świeża” – pierwsze jej przypadki zaczęto bowiem opisywać dopiero w 2002 roku, najpierw w Szkocji, a następnie Holandii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Kanadzie i na Węgrzech (2011).

Biobezpieczeństwo w produkcji drobiarskiej

Oliwia Duszyńska-Stolarska; Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy


W  produkcji zwierzęcej wydajność to jedna z najistotniejszych aspektów decydujących o opłacalności hodowli. Głównym czynnikiem ograniczającym produkcję jest oddziaływanie chorób. Pomimo dostępu nowoczesnych technologii stanowią one nieodłączny aspekt hodowli. Rozwój przemysłu drobiarskiego stworzył konieczność powstania dziedziny pozwalającej zapobiegać lub ograniczać występowanie chorób. Program biobezpieczeństwa pozwala na niwelowanie tych ograniczeń.

Znaczenie witaminy E w produkcji drobiu

Anna Wilkanowska; Uniwersytet w Molise (Włochy)


Witaminy to związki wchodzące w skład koenzymów i będące składnikami niebiałkowymi enzymów. Dzięki nim możliwe jest życie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witaminy dostarczane są wraz z pożywieniem, bowiem sam organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Pomimo tego, zawartość witamin w paszach, przez długi czasu postrzegana była jako drugorzędna w żywieniu zwierząt. Jak wykazały liczne badania, szczególne znaczenie wśród witamin mają te o działaniu antyoksydacyjnym, ponieważ poza pozytywnym wpływem na zdrowie zwierząt, oddziałują korzystnie na cechy jakościowe uzyskiwanych od nich produktów (tj. jaj i mięsa w przypadku drobiu).

Olej z pestek granatu

Katarzyna Jankowska; PAN Olsztyn


Granat właściwy, granatowiec właściwy (Punica granatum L.) jest to gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Jest uprawiany w wielu krajach świata. Spotykany jest głównie na obszarze Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego głównie: Afganistan, Iran, Irak, Turcja, Dagestan, Tadżykistan, Turkiestan, Indie

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.