Strefa Drób

Hodowca Drobiu 11/2020

HD 11.2020 okl

W numerze:

  1. Możliwości wykorzystania nasion roślin bobowatych w żywieniu kur nieśnych Katarzyna Perz, Marcin Hejdysz, Zuzanna Wiśniewska, Sebastian Kaczmarek, † Andrzej Rutkowski
  2. Wartość pokarmowa nasion roślin strączkowych Teresa Skiba
  3. Zioła w nowej postaci Bartosz Korytkowski
  4. Zmiany systemowe w chowie kur niosek w UE Katarzyna Gawrońska
  5. Nie lekceważyć światowego ocieplenia klimatu! Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  6. Choroby wirusowe drobiu Maciej Kucharski
  7. Dlaczego gęsi jadano jesienią i zimą? Teresa Majewska
  8. Niezakaźne choroby drobiu wodnego Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  9. Jeden kredyt, wiele możliwości BNP PARIBAS

 

Kup ten numer - 9.50 zł  TUTAJ

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Jeden kredyt, wiele możliwości

Maciej Piskorski; Dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BNP Paribas

 

Tylko do końca roku rolnicy i przetwórcy rolno-spożywczy mogą ubiegać się o kredyty obrotowe z gwarancją FGR i dopłatą BGK na preferencyjnych warunkach. Warto skorzystać, bo profitów jest sporo.

Niezakaźne choroby drobiu wodnego

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Słowo „choroba” w odniesieniu do drobiu, dla większości pozostaje tożsame z czynnikami zakaźnymi odpowiedzialnymi za rozwój infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych. I rzeczywiście, większość chorób dotykających obecnie fermy drobiarskie jest rezultatem działania czynników zakaźnych. Pomimo tego, warto wiedzieć, że do rozwoju choroby w stadzie może dochodzić także z powodu błędów żywieniowych, niewłaściwego zarządzania stadem, niekorzystnych warunków utrzymywania ptactwa lub też chociażby z powodu genetycznych deficytów dotykających pisklęta.

Dlaczego gęsi jadano jesienią i zimą?

Teresa Majewska

 

„Na św. Marcina śnieżek prószyć zaczyna”

Kiedyś ludzie, żyli w rytmie natury i odżywiali się produktami dostępnymi w poszczególnych porach roku. Nie mieli kalendarzy ani zegarków. Ich działalność w nadchodzących porach roku wyznaczały święta kościelne, i przysłowia związane z dniami imienia świętych np. „Na św. Grzegorza, idzie zima do morza”, „Św. Józef trawkę sieje”, „Zimna Zośka”, itp. Dzwony kościelne, bijące na „Anioł Pański” oznajmiały im południe i porę obiadową…

Choroby wirusowe drobiu

Maciej Kucharski

 

W intensywnie prowadzonej hodowli drobiu, występują choroby o etiologii wirusowej. Często wikłają one zakażenia bakteryjne. Czynnikami, które chronią ptaki hodowlane przed zakażeniami wirusowymi są szczepienia oraz reżim sanitarny.

Nie lekceważyć światowego ocieplenia klimatu!

Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski; AVICONS

 

Globalne ocieplenie już od wielu lat jest dyskutowaną kwestią o dużym znaczeniu społecznym i  gospodarczym. Naukowcy na całym świecie nieustannie badają ten problem i opracowują różne scenariusze zagrażające życiu ludzi, zwierząt i roślin naszego globu. Niektóre pozarządowe organizacje, uważają rolnictwo za główny czynnik przyczyniający się do globalnego ocieplenia w wyniku stosowania na dużą skalę nowoczesnych technologii (van der Sluis 2007).

Zmiany systemowe w chowie kur niosek w UE

Katarzyna Gawrońska; Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

 

Zmiany w sposobie chowu kur niosek w Unii Europejskiej na te bardziej „przyjazne”, to jeden z najczęściej poruszanych tematów związanych z tzw. dobrostanem zwierząt na świecie. 

Zioła w nowej postaci

Bartosz Korytkowski

 

Stosowanie w produkcji drobiarskiej naturalnych dodatków paszowych podyktowane jest przede wszystkim zaostrzeniem przepisów dotyczących stosowania produktów chemicznych i antybiotyków oraz oczekiwaniami konsumentów. Uzyskanie produktów najwyższej jakości poprzez bezpieczne i efektywne żywienie zwierząt jest celem każdego hodowcy. Jednym z rozwiązań, by ten cel osiągnąć jest wykorzystanie ziół zawierających substancje biologicznie czynne jako naturalnych dodatków do paszy. Preparaty ziołowe o szerokim spektrum zastosowania stanowią dużą część rynku produktów żywieniowych dla drobiu.

Wartość pokarmowa nasion roślin strączkowych

Teresa Skiba; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Rośliny strączkowe to rośliny pochodzące z rodziny bobowatych. Charakteryzują się dużymi nasionami, uprawia się je jako rośliny pastewne i jadalne. Do jadalnych roślin strączkowych należą między innymi: bób, ciecierzyca, fasola zwykła i wielokwiatowa, groch zwyczajny, soczewica i soja. Warzywa strączkowe takie jak bób, fasola, soczewica czy groch to jedne z najpopularniejszych pokarmów na świecie.

Możliwości wykorzystania nasion roślin bobowatych w żywieniu kur nieśnych

¹ Katarzyna Perz, ¹,² Marcin Hejdysz, ² Zuzanna Wiśniewska, ² Sebastian Kaczmarek, ²† Andrzej Rutkowski
¹ Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców 
² Katedra Żywienia Zwierząt  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Rośliny bobowate oraz możliwość ich wykorzystania w żywieniu zwierząt gospodarskich stanowią od lat przedmiot zainteresowań naukowców na całym świecie. Wcześniej prowadzone badania doprowadziły do ograniczenia wykorzystania nasion strączkowych w żywieniu zwierząt. Starsze odmiany bobowatych cechowały się bowiem wysoką koncentracją substancji antyżywieniowych, które wywierały negatywny wpływ na zwierzęta. Jednakże, intensywna praca hodowlana pozwoliła na wyhodowanie odmian roślin strączkowych o znacznie zredukowanej ilości tychże szkodliwych substancji, a badanie nowych odmian stało się ponownie przedmiotem zainteresowań badaczy.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.