Strefa Drób

Hodowca Drobiu 5/2014


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W numerze:

  1. Wpływ czynników antyżywieniowych na fizjologię trawienia Oliwia Duszyńska-Stolarska
  2. Wartość pokarmowa polskich odmian grochu Anita Zaworska, Małgorzata Kasprowicz-Potocka
  3. Jak sobie radzić ze stresem cieplnym? Albert Nakielski
  4. Dobra jakość wody dla drobiu Bartosz Korytkowski
  5. Efektywne zwalczanie much w kurniku Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  6. Jubileusz 80-lecia urodzin prof. dr hab. Andrzeja Farugi, dr h. c. – nestora drobiarstwa w Polsce oraz prof. dr hab. Romana Bochno – cenionego specjalisty z zakresu doświadczalnictwa zootechnicznego Dariusz S. Minakowski, Katarzyna Markowska
  7. Zasady użytkowania drobiu rzeźnego w systemie ekologicznym Joanna Marć-Pieńkowska
  8. Choroby drobiu a jakość jaj Alina Rachwał
  9. Nowe rozwiązania pozyskiwania energii w gospodarstwie Robert Szulc
  10. „Gaja” straszy konsumentów jajami Borkowskiego Ryszard Gilewski, Stanisław Wężyk
  11. Hodowla gołębi pocztowych życiowa pasja czy sposób na biznes? Oliwia Duszyńska-Stolarska

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Tam, gdzie utrzymywane są zwierzęta hodowlane, prawie zawsze można spotkać również Muchę domową (Musca domestica).  Obecności zwierząt towarzyszy zazwyczaj duża ilość substancji organicznej (resztki paszy, odchody zwierząt, substancje organiczne obecne w ściółce), a to właśnie na niej żerują larwy muchy domowej. Zgodnie z wiedzą entomologiczną, mucha domowa nie należy do owadów kłujących, a mimo to jej obecność na fermie, w kurniku jest niezwykle uciążliwa dla obecnych tam ptaków. Dorosłe postaci muchy żywią się potem, wydzieliną błon śluzowych i niepokoją tym samym zwierzęta. Poza swoim wyjątkowym natręctwem (owady te w dużej ilości mogą również siadać w okolice oczu i otworów nosowych ptaków), muchy są również wektorami wielu chorób zakaźnych. Z powyższych powodów, hodowcy nieustannie starają się zwalczać te uciążliwe owady. Niestety, trzeba przyznać, że walka z tymi małymi „stworzeniami” wcale nie jest łatwa.

Tagi:

Dobra jakość wody dla drobiu

                Warunkiem prawidłowego chowu drobiu jest dobre gospodarowanie wodą. Hodowca obserwując stado może wnioskować o właściwym działaniu systemu pojenia i o dostępności wody. Prawidłowe zaopatrzenie drobiu w wodę pitną pomaga utrzymać stado w dobrej kondycji i zapobiec występowaniu chorób. Woda w procesie żywieniowym drobiu jest równie ważna jak i pasza. Powinniśmy posiadać zawsze pewność, że tak jak i pasza jest ona najwyższej jakości.

Kurczęta brojlery to ptaki hodowane na mięso. W Unii Europejskiej każdego roku hoduje się miliony sztuk kurcząt rzeźnych, a hodowcom zależy głównie na utrzymaniu rentowności produkcji. Choć brzmi to prawie jak oksymoron, produkcja kurcząt brojlerów metodami ekologicznymi jest coraz częściej praktykowana i powoli staje się alternatywą dla nastawionej na zysk intensywnej produkcji kurcząt rzeźnych. Ekologiczny chów brojlerów obwarowany jest jednak pewnymi zakazami i warunkami, o których należy pamiętać, planując rozpoczęcie chowu ptaków w warunkach rolnictwa organicznego.

                Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej powoduje, że społeczeństwo coraz częściej sięga do dużo tańszych, odnawialnych źródeł energii. Słońce, wiatr, woda, gleba – to naturalna energia, którą można z powodzeniem wykorzystać w domu lub gospodarstwie. Poniższy artykuł poświęcony został kolektorom fotowoltaicznym oraz możliwościom jakie dają instalacje wykorzystujące ten rodzaj urządzeń energetycznych.

Choroby drobiu a jakość jaj

Choroby drobiu są obok żywienia, systemu chowu, warunków środowiskowych, wartości genetycznej i wieku niosek najważniejszymi czynnikami wpływającymi na jakość jaj. Z badań wynika, że straty na fermach wywołane złą jakością jaj wynoszą średnio 8% ogólnej ich produkcji, ale notuje się także przypadki, gdzie wynoszą one 25-30%. Natomiast obniżenie nieśności wskutek chorób niosek kształtuje się na poziomie 10-40%.

Wartość pokarmowa polskich odmian grochu

 

Groch to gatunek rośliny strączkowej jednorocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae) Pochodzi z zachodniej Azji, Kaukazu, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Groch należy do roślin najwcześniej uprawianych przez człowieka. Nasiona grochu zwyczajnego znajdowano w stanowiskach archeologicznych na Bliskim Wschodzie datowanych na 10 tys. lat. Najprawdopodobniej uprawiany był już około 7800 lat przed naszą erą. Około roku 2000 p.n.e. jego uprawa rozpowszechniła się w Europie i na Wschodzie, w Indiach i Chinach. Tak jak wszystkie rośliny z rodziny bobowatych, czyli fasola, bób, soczewica czy ciecierzyca, groch trafił do Europy z Bliskiego Wschodu. Była to roślina dziko rosnąca, którą doceniono ze względu na małe wymagania oraz łatwość w przetwarzaniu. Dodatkową zaletą ziaren grochu jest to, że można je długo przechowywać. Początkowo groch stosowano jako element paszy dla zwierząt, z czasem ludzie zaczęli wprowadzać go również do swojego menu.

 

Hodowla gołębi pocztowych życiowa pasja czy sposób na biznes?

Trochę historii


Początki oswojenia i udomowienia gołębi sięgają starożytności. Pierwsze udokumentowane świadectwa potwierdzające to zjawisko datowane są na około 2000 lat p.n.e. i obejmują tereny basenu Morza Śródziemnego (Fenicja, Egipt, Asyria). Przez wieki hodowla gołębi rozprzestrzeniała się na Europę i cały świat, z czasem zaczęto prowadzić pracę selekcyjną pod względem wybranych cech.
Pierwsze informacje na temat gołębi pocztowych pochodzą z I wieku n.e., kiedy to wykorzystywane one były do szybkiego przekazywania wiadomości między miejscowościami, a także z frontów działań militarnych.

 

Od kilku lat, zawsze w okresie Wielkiego Postu, a szczególnie w Wielkim Tygodniu” nasila się antyreklamowa akcja skierowana przeciw nie tylko producentom jaj, ale i samym jajom spożywczym. W działaniach tych są szczególnie aktywni tzw. „obrońcy praw zwierząt”, różnej maści ekolodzy i członkowie ugrupowań, propagujących powrót tzw. „trójpolówki”, zazielenienia Polski i tak w ogóle - do natury. Nie bacząc na konieczność wytwarzania odpowiedniej ilości żywności pochodzenia zwierzęcego, zawierającej cenne dla organizmu ludzkiego białka i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nawołują do odnowy i upowszechnienia ekstensywnego, nieopłacalnego chowu zwierząt gospodarskich, a w konsekwencji do produkcji drogich i wcale nie najlepszych produktów żywnościowych.  

11. kwietnia 2014 roku w Hotelu Park w Olsztynie miały miejsce uroczystości jubileuszowe dostojnych Profesorów Andrzeja Farugi oraz Romana Bochny. Z inicjatywą organizacji Jubileuszu 80-lecia urodzin obydwu Profesorów wystąpili prof. dr hab. Jan Jankowski, kierownik Katedry Drobiarstwa UWM w Olsztynie oraz prof. dr hab. Danuta Michalik, kierownik Katedry Towaroznawstwa Ogólnego i Doświadczalnictwa UWM w Olsztynie. Obaj dostojni Jubilaci od początku swojej kariery zawodowej związani byli z olsztyńską Alma Mater Cortoviensis, przyczyniając się walnie do umocnienia i rozwoju olsztyńskiej uczelni, aktualnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Tagi:
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.