Już po raz dziewiąty (22 lipca), w biskupieckim amfiteatrze odbędzie się „Święto Gęsi”. Impreza finansowana jest z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Głównym organizatorem imprezy jest Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi oraz Wójt Gminy Biskupiec Pomorski. Wprowadzeniem do mającego się odbyć Święta Gęsi, był udział Krystyny Ziejewskiej i Edwarda Gigilewicza (autorów książki „Wszystko o gęsi i gęsinie, czyli...”) w programie TVP 1 „Kawa czy Herbata” w dniu 29 czerwca 2012. Na antenie ogólnopolskiej telewizji p. Krystyna podkreślała walory kulinarne mięsa gęsiego oraz rozmawiała o obecności gęsi w kulturze wielu narodów. Kucharze, Jarosław Uściński i Paweł Wiśniewski – pokazali przed kamerą jak wyczarować smakowite dania z mięsa gęsiego. Dalsza część kampanii medialnej przeniesie się do redakcji programów rolnych. TVP przyznaczyła na tą kampanię kilka odsłon w różnym czasie antenowym.
Tradycyjnie w przeddzień uroczystości odbędzie się konferencja branżowa na temat rynku mięsa drobiowego, jego promocji oraz walorów gęsiny. Na konferencji wystąpi prof. Terasa Majewska z UWM, przedstawiciele banków oraz ARR. Przewidziano bogaty program estradowy z gwiazdami wieczoru – zespołami Volver i Nocna Zmiana Bluesa. Jak zapewnia Krystyna Ziejewska, Prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi, nie zabraknie przysmaków przygotowanych specjalnie na tą uroczystość, a tego dnia będą podawane potrawy wyłącznie z mięsa gęsiego, co ma zagwarantować przygotowana w plenererze restauracja. W programie przewidziano pokazy kulinarne, degustacje oraz wiele konkursów dla dzieci a także dla VIP-ów; występy oraz zabawę taneczną do północy. Patronat honorowy nad tą imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki. Z tej okazji organizator uruchomił stronę internetową: www.swietogesi.pl. Świętu towarzyszyć będzie również wystawa rolnicza.
Wywiad z Krystyną Ziejewską,
prezesem Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi
Tradycja organizowania Święta Gęsi jest już dość długa…
Patrząc historycznie Święto Gęsi było lokalną wewnętrzną małą imprezą, która w ciągu 9 lat rozrosła się wielokrotnie. Z imprezy regionalnej, stała się międzynarodową. Święto jest wszędzie znane, już nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Od kilku lat odwiedzają nas goście z Niemiec. Nasza organizacja działa wśród drobiarzy i jest znana w całej Europie, zagraniczni hodowcy dużo wiedzą o naszym święcie.
Jak dzisiaj wygląda sprzedaż gęsiny? Czy w związku z Państwa działaniami wzrosło zapotrzebowanie na ten gatunek mięsa?
Jeżeli chodzi o sprzedaż gęsiny, to w ostatnich trzech latach nastąpiła kolosalna zmiana. Nie mamy na ten rok konkretnych liczb, ale ilość gęsiny spożywanej przez krajowych konsumentów podwoiła się, co uważam za wielki sukces. Wartości w przeliczeniu na jednego konsumenta nie są precyzyjnie policzone. Nawet podczas mojej ostatniej rozmowy w firmie Animex, liczb tych nie można było przytoczyć. Jednak szacunki potwierdzają ponad dwukrotny wzrost spożycia. Jeżeli chodzi natomiast o nasz region to widać zdecydowanie, że wzrosło zainteresowanie gęsiną. Obserwujemy zwiększony popyt w okresie przez Świętami Bożego Narodzenia oraz Świętem Marcina. To niepowtarzalne mięso w wielu domach wróciło na stoły. Konsumenci bardzo często kupują także mięso prosto od naszych hodowców, z ferm.
Jakie działania wykonują Państwo jako Stowarzyszenie Producentów Gęsi?
Jako Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi, prowadzimy szereg akcji promocyjnych w kraju i za granicą. W ostatnim roku byliśmy na Targach Grüne Woche w Berlinie, podczas których odbyliśmy specjalne spotkanie z wiceministrem gospodarki i wiceministrem spraw zagranicznych Niemiec. Nawiązaliśmy wiele ciekawych kontaktów. W tym roku prezentowaliśmy nasz produkt na pikniku “Poznaj Zdrową Żywność” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Braliśmy udział w programie TVP „Poznaj Zdrową Żywność”. Także jako Stowarzyszenie jesteśmy bardzo aktywni w promocji mięsa gęsiego.
Czytaj więcej...