Damian Knecht, Kamil Duziński
Uniwersytet Przyrodniczy weWrocławiu,
Instytut Hodowli Zwierząt,
Zakład Hodowli Trzody Chlewnej
Zmieniający się styl życia wpływa na nawyki żywieniowe wszystkich grup społecznych. Świadomy konsument dokładnie wie, czego oczekuje od kupowanego produktu. Dyskusja w Unii Europejskiej nad zakresem dobrostanu zwierząt przyczynia się do pośredniego i bezpośredniego wpływu na produkcję mięsa. Rosnąca świadomość konsumentów przekłada się na producentów, którzy zmuszeni są sprzedawać tuczniki o określonym składzie tkankowym. Producent jest bowiem jednym z najważniejszych czynników wpływających na szeroko pojętą jakość wieprzowiny.
Proces produkcji tucznika oraz okres uboju i przerobu, to zakres czynności odbywających się w wielu miejscach, nadzorowanych przez wielu ludzi wymagających sporych kompetencji, wiedzy, i doświadczeń wymagających zintegrowanych, uzasadnionych działań po to, aby dobrej jakości surowiec i uzyskane w przetwórstwie zdrowe, smaczne wyroby trafiały w oczekiwania konsumentów i realizowały, miejmy nadzieję rosnący popyt na wieprzowinę.
Wieprzowina jest najchętniej wybieranym rodzajem mięsa w Polsce już od wielu lat. Nawet stale rosnące spożycie mięsa drobiowego nie jest w stanie tego zmienić. Konsumpcja wieprzowiny waha się w granicach 40-42 kg/osobę/rok, a delikatny spadek w tym roku jest raczej marginalny. Jak dotąd nie ma nawet przesłanek, aby jakiekolwiek inne mięso mogło być spożywane w większej ilości. Wieprzowina stanowi ponad 60% mięsa spożywanego w naszym kraju, dlatego w szczególności aspekt produkcji tuczników powinien być poruszany (Wyk. 1). Najwięcej wieprzowiny spożywa się w Europie, w tym w Niemczech, Hiszpanii, Danii, Polsce i Holandii. W Polsce najchętniej wykorzystywane są wyręby: schab, szynka, łopatka, boczek. Wspomniane części zasadnicze stanowią już ponad 50% całkowitej tuszy, a uwzględniając karkówkę ponad 60%.
W tłuszczu wieprzowym kwasy nienasycone zajmują ok. 50%, przy czym kwasów tłuszczowych wielonienasyconych jest od 7% do 14%, kwasów jednonienasyconych od 41% do 52%. Jeżeli świnie karmione są bez dodatku tłuszczu to odkładają one nasycone kwasy tłuszczowe, w przeważającej większości kwas stearynowy (C18:0) i palmitynowy (C16:0) oraz jednonienasycony kwas oleinowy (C18:1). Odkładanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ma miejsce tylko wtedy, gdy są dostarczane w dawce pokarmowej. Z tłuszczem tuszy wiążą się problemy miękkości, jełczenia oraz ich wpływu na zdrowie człowieka. Zbyt miękka tkanka tłuszczowa stanowi problem dla dalszego przetwórstwa. Mięso stanowi nie tylko niezbędne źródło białka zwierzęcego (bardzo dobrze przyswajalnego przez ludzki organizm), ale także zapewnia niezbędne aminokwasy, witaminy, związki mineralne i kwasy tłuszczowe potrzebne do reakcji metabolicznych. Dzienne zapotrzebowanie na ten pokarm przez ludzi jest indywidualne. Ważniejszym zagadnieniem w aspekcie spożycia jest rosnąca liczba wegetarian oraz konsumentów, którzy wybierają mięso jako żywność funkcjonalną. Żywność funkcjonalna, czyli taka, która wpływa na poprawę zdrowia, zapobiega niektórym schorzeniom i jest bogata w składniki odżywcze, coraz chętniej pojawia się w wyborach konsumenckich. Dlatego coraz szerszy zakres badań opiera się na tym zagadnieniu i zrównoważonej produkcji w jak najlepszych warunkach środowiskowych.
Analizując efekty ostatnich dwudziestu lat związanych z doskonaleniem trzody chlewnej, dochodzimy do wniosku, że w krajowej produkcji świń dokonał się spory postęp hodowlany. W znacznym stopniu poprawiono nie tylko stopień umięśnienia zwierząt, ale również tempo dobowych przyrostów, wskaźniki wykorzystania paszy czy cech związanych z rozrodem. Jakość wieprzowiny można określać na kilku pułapach. Dla konsumenta najważniejszymi są odżywczy i sensoryczny. Oczywiście bezpieczeństwo żywności jest wkomponowane we wszystkie elementy jakości.
Najbardziej ogólnie jakość mięsa można wytłumaczyć jako zespół wszystkich istotnych dla danego produktu cech, decydujących o jego wartości użytkowej oraz jednoznacznie precyzujących, czy dany produkt jest wartościowy i jaki osiągnął stopień doskonałości. Wysokiej jakości mięso charakteryzuje się barwą jasno-czerwoną z odcieniem lekko różowym, która utrzymuje się przez długi czas. Różnicując ogólną jakość mięsa na poszczególne składowe istotne dla konsumenta należy podkreślić walory odżywcze mięsa wieprzowego.
Jakość odżywcza mięsa wieprzowego to zawartość poszczególnych elementów: tłuszczu, białka, witamin i mikroelementów niezbędnych w diecie człowieka, profil kwasów tłuszczowych w mięsie, zawartość cholesterolu. Wysoki poziom spożycia wieprzowiny w Polsce i zmieniające się preferencje konsumentów zmuszają producentów do zmniejszania otłuszczenia tusz, modyfikację składu lipidów i zawartości cholesterolu. Mimo wszytsko coraz częściej odnotowuje się pogarszającą jakość kulinarną wieprzowiny. Stawianie nowych wymagań, przez konsumentów, wpływa na producentów, którzy muszą przykładać ogromną wagę do jakości surowca. Mięso coraz częściej traktowane jest jako nie tylko źródło zaspokojenia podstawowych potrzeb pokarmowych, ale również jako źródło składników pokarmowych wpływających na poprawę zdrowia, choć bywa ostatnio postrzegane jako pokarm mniej atrakcyjny z powodu dużej zawartości tłuszczu, w tym niekorzystnych proporcji między kwasami nasyconymi i nienasyconymi.
Zmieniające się nawyki żywieniowe spowodowały mniejsze zainteresowanie tłuszczami zwierzęcymi. Opinie o szkodliwości nadmiaru tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a zwłaszcza niewłaściwym składzie kwasów tłuszczowych w diecie człowieka (czynnik sprzyjający nadciśnieniu czy zaburzeniom metabolicznych) wymagają racjonalnej weryfikacji. Wieprzowina zapewnia niezbędne aminokwasy, witaminy, związki mineralne i kwasy tłuszczowe potrzebne do reakcji metabolicznych. Wartość odżywczą mięsa wieprzowego przedstawia tabela 1.
Tłuszcz – ważna rola w organizmie
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tłuszcz wbrew powszechnie utartej opinii odgrywa zasadniczą rolę w organizmie. Jest głównym nośnikiem substancji smakowo-zapachowych, a jego optymalny poziom, który powinien być zachowany ze względu na wartość kulinarną mięsa, to 2-3%. Często, a szczególnie w dawkowanym i restrykcyjnym systemie żywienia świń, poziom tłuszczu śródmięśniowego jest znacznie niższy (1,3-1,9%). W tuszach o wyższej zawartości tłuszczu śródmięśniowego obserwuje się niższy poziom mięsa wadliwego, w porównaniu do uzyskiwanych tusz o niższej zawartości tłuszczu śródmięśniowego. Zawartość tłuszczu w schabie wynosi 1,2-1,5%, a w szynce 1,3-3,5%.
Tłuszcz śródmięśniowy jest niezbędny dla wydobycia tych walorów mięsa. Pozytywnie na smak i wartość kulinarną działa także wyższy udział kwasów nasyconych, a odwrotnie proporcjonalnie jest z kwasami nienasyconymi. Zdecydowana większość konsumentów poszukuje mięsa nie tylko chudego, ale również charakteryzującego się wysokimi walorami smakowymi. Wzorem krajów UE opracowano systemy jakości wieprzowiny. Opierają się one na produkcji chudego, nie przetłuszczonego mięsa wieprzowego, przy zachowaniu ważnych dla odbiorców i przetwórców parametrów.
Nowym rozwiązaniem jest możliwość modyfikacji profilu kwasów tłuszczowych w tuszy wieprzowej. Efekt ten można osiągnąć między innymi poprzez żywienie, gdyż ilość i jakość tłuszczu w tuszy zależy od składu komponentów paszowych. Wymagający konsument w dość konkurencyjnej podaży, poszukuje mięsa i wyrobów, które charakteryzują się dużą ilością białka w stosunku do ilości tłuszczu. W związku z tym producenci żywca dążąc do zwiększenia mięsności zmierzają do tego, aby grubość słoniny była jak najcieńsza, a masa mięśni jak największa o niskiej zawartości tłuszczu mięśniowego, co często związane jest z częściej występującymi wadami mięsa i pogorszeniem jakości surowca. Ważnym dla zdrowia, w kontekście spożycia mięsa jest również zawartość w nim polienowych kwasów tłuszczowych, w tym przede wszystkim kwasów linolowego i linolenowego. W diecie żywieniowej konsumenta polienowe kwasy tłuszczowe przeciwdziałają chorobom naczyń wieńcowych serca. Ilość kwasu linolowego można zwiększyć stosując specjalną dietę, np. poprzez zastosowanie na krótko przed ubojem pełnotłustych nasion rzepaku, oleju sojowego lub słonecznikowego.
Jakość sensoryczna mięsa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jakość sensoryczna jest oceniana za pomocą zarówno urządzeń pomiarowych, ale także przez specjalnie wykwalifikowany zespół panelistów, którzy ocenie poddają: smakowitość, kruchość, soczystość, zapach, barwę, marmurkowatość. Sensoryka stanowi nieco subiektywne postrzeganie mięsa wieprzowego. Ma jednak najbardziej istotne znaczenie ponieważ oceny jakości sensorycznej dokonuje każdy konsument indywidualnie, podczas spożycia. Atrakcyjność sensoryczna partii mięsa przeznaczonego do sprzedaży jest poddana ocenie na podstawie cech: wygląd zewnętrzny produktu (kształt, wielkość, barwa, faktura powierzchni, jakość opakowania), konsystencja (suma wrażeń doustnych oraz wzrokowych dotyczących tekstury), zapach (suma wrażeń węchowych), soczystość i kruchość (wrażenie podczas rozgryzania i żucia), smakowitość (suma wrażeń smakowych). Czynniki te, wpływają na ostateczną decyzję o kolejnym zakupie. Należy podejmować działania eliminujące niekorzystne procesy wpływające na pogorszenie jakości tych parametrów. Przykładowo należy zauważyć, że zapach może wynikać z uboju knurów w zbyt późnym wieku lub podawania niektórych pasz (mączka rybna). Na zapach wpływa zawartość tłuszczu, peptydów, glikogenu oraz temperatura przetwarzania produktu. Oksydacja tłuszczu czyli jełczenie często ma miejsce przy nadmiernej zawartości kwasów nienasyconych w tłuszczu lub przy wydłużonym zamrażaniu i ogrzewaniu mięsa. Soczystość z kolei warunkowana jest ilością wody w przyrządzonym mięsie i zawartością tłuszczu śródmięśniowego. Zaobserwowano dodatnią korelację, pomiędzy kruchością mięsa, a otłuszczeniem tuszy. Zatem wraz ze wzrostem otłuszczenia, wzrasta kruchość pozyskiwanego mięsa. Ważny jest też przy tym poziom energii w dostarczanej paszy. Jeżeli pod koniec tuczu zwiększymy wartość energetyczną paszy, to mięso staje się bardziej kruche.
Żywienie świń a jakość mięsa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Żywienie świń należy do najistotniejszych czynników środowiskowych, wpływających na efekty tuczu oraz ilość i jakość pozyskiwanego mięsa. Czynnikami żywieniowymi, modyfikującymi skład tkankowy oraz ilość i jakość pozyskiwanego mięsa wieprzowego są: poziom białka i energii metabolicznej, pozostałych składników paszy oraz stosowanego systemu żywienia. W związku z coraz większym zainteresowaniem produkcją bezpiecznej żywności w ostatnim okresie wzrosła ilość badań naukowych nad modyfikacją optymalnej dawki pokarmowej w żywieniu świń, mająca na celu zastąpienie części energii metabolicznej dawki pokarmowej kwasami tłuszczowymi nienasyconymi, aby w ten sposób uzyskać korzystniejszy dla konsumenta skład chemiczny tłuszczów w mięsie wieprzowym. Witamina E podawana do dawki pokarmowej zapobiega utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych i poprawia barwę mięsa wieprzowego. Zawartość białka w mięsie wieprzowym kształtuje się na stałym poziomie i różni się niewiele w odniesieniu do wyrębów, a znaczniej pod względem rodzaju żywienia. Można zaobserwować, że przy ubogim żywieniu ma miejsce również odkładanie białka, ale odbywa się to kosztem rezerwy tłuszczowej. Energia jest potrzebna do wzrostu mięśni, ale nadmiar
spożycia energii zwiększa otłuszczenie. Ograniczone jej dostarczanie w paszy zwiększa chudość mięsa, ale zmniejsza równocześnie jego marmurkowatość. Wraz ze wzrostem jej pobrania wzrasta przyrost białka u tuczników. Minimalne zapotrzebowanie na energię zwierzęcia wyraża energię, która jest potrzebna aby: ani nie przyrastać, ani nie tracić wagi. Tuczniki chudsze zazwyczaj syntezują mniejszą ilość kwasów tłuszczowych w organizmie.
Ograniczenie dawek żywieniowych poprzez wszelkie niedobory w diecie skutkuje większym pobraniem i odkładaniem profilu tłuszczowego zawartego bezpośrednio w mieszance. W efekcie większy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje „rozmiękczenie” konsystencji tłuszczu. W trakcie utlenienia kwasów z rodziny n-3 wyczuwalny staje się rybi zapach i posmak. Z punktu widzenia przetwórstwa bardziej wskazany jest zatem wyższy udział kwasów z rodziny n-6. Odpowiedni dla człowieka stosunek kwasów tłuszczowych z grupy n-6 do n-3 powinien wynosić 5:1. W przypadku świń, wiele z kwasów tłuszczowych w diecie jest wchłanianych nienaruszenie przez jelito i osadzana się bezpośrednio w tkance tłuszczowej. Dlatego istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy profilami kwasów tłuszczowych paszy i tuszy. Tuczniki, które uformowały mięśnie szybko, mogą charakteryzować się wysokim działaniem enzymów proteolitycznych, które skuteczniej będą czynić poubojowo mięso kruchym. Natomiast zawartość tłuszczu zależy od rasy, składu dawki pokarmowej i mięsności tusz.
Żywienie ma również wpływ na zmiany składu chemicznego mięsa, zawartości tłuszczu i cholesterolu oraz zmiany profilu kwasów tłuszczowych. Wśród składników mineralnych należy wymienić: wapń, fosfor, sód, żelazo i potas. Skład kwasów tłuszczowych w organizmie tucznika uzależniony jest w znacznym stopniu od rodzaju diety, szczególnie jakości znajdującego się w niej tłuszczu. Jakość tłuszczu z kolei zależna jest od procentowej zawartości w nim kwasów tłuszczowych, które są jednym z najważniejszych materiałów energetycznych komórki. Na skład ilościowy i jakościowy tłuszczów produkowanych aktualnie zwierząt rzeźnych w znaczny sposób wpłynęły warunki intensywnej hodowli i selekcji genetycznej prowadzonej przez ostatnie lata. Preferowanie u świń wysokie umięśnienie doprowadziło do zubożenia ilości NNKT w tłuszczu podskórnym i narządowym. Uzasadnione są więc obawy, że wzrost mięsności tusz z jednoczesnym obniżeniem grubości słoniny, prowadzić może do pogorszenia jakości produkowanego mięsa wieprzowego. Wprawdzie dodatek tłuszczu do paszy podnosi jej koszt, ale zostaje to zrównoważone mniejszym jej zużyciem, większymi przyrostami dobowymi, a tym samym krótszym okresem tuczu. Nowym trendem w żywieniu świń są próby modyfikowania jakości konsumpcyjnej i żywieniowej wieprzowiny poprzez stosowanie dodatków tłuszczu roślinnego lub izomerów sprzężonego kwasu linolowego-CLA. Uzyskanie mięsa o pożądanym składzie kwasów tłuszczowych nie powinno jednak prowadzić do pogorszenia jego cech kulinarnych oraz technologicznych. Wieprzowina stanowi bardzo dobrą kompozycję witaminy z grupy B, a w szczególności witaminy B1. Niektórzy autorzy wykazali, że dodatek witaminy B, C, D3, E i beta karotenu w ostatniej fazie tuczu wpływa na jakość wieprzowiny po uboju. Szczególnie witamina E podawana na wysokim poziomie zapobiega utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych i poprawia barwę mięsa wieprzowego. Prawdopodobnie skutecznie działa również na zmniejszenie częstości występowania wady PSE. Witamina D3 natomiast skutecznie zwiększa jędrność mięśni, a ubytek wody zmniejsza się. Niestety należy ograniczać w dawce udział kukurydzy (nie więcej jak 20%). Nadmierny jej udział powoduje rozmiękczenie słoniny oraz przede wszystkim tusza staje się bardziej żółta. Tak samo odpady z przemysłu rolno-spożywczego (po pomidorach czy papryce) powoduje przebarwienie tłuszczu. Bardzo newralgicznym składnikiem jest również mączka rybna. Pomimo, że jest to składnik bardzo przydatny w komponowaniu dawek paszowych. Znacznie zmniejszyć należy udziału mączki rybnej najlepiej na miesiąc przed odstawą lub wyeliminować ją całkowicie z dawki. Nadmierna jej ilość wpływa na posmak i zapach rybi w mięsie. Tak samo jak zjełczałe tłuszcze.
Postępujący rozwój technologii produkcji mięsa wieprzowego musi brać pod uwagę zmieniające się upodobania konsumentów. Konsekwentne doskonalenie wykorzystywanych w hodowli ras, selekcja w kierunku zbyt szybkiego tempa wzrostu świń w okresie tuczu, niewłaściwie zbilansowana dieta pokarmowa, nadmierne natłuszczanie pasz, zbyt wysoka poubojowa mięsność, czynniki środowiskowe, a szczególnie te, które są związane z obrotem przedubojowym, to tylko niektóre z wielu elementów, które w sposób zdecydowany wpływają na nieustabilizowaną jakość pozyskiwanego mięsa wieprzowego. Stawianie nowych wymagań, przez konsumentów, wpływa na producentów, którzy muszą przykładać ogromną wagę do jakości surowca, aby uzyskać surowiec o odpowiedniej kwalifikacji. Na samym końcu łańcucha żywieniowego znajduje się konsument, który decyduje o zakupie produktu. ■