Strefa Indyk

Indyk Polski 42 (1/2013)

Aktualny stan produkcji indyków na świecie

Anna Wilkanowska; Università degli Studi del Molise

 


Od pewnego czasu światowa produkcja mięsa drobiowego charakteryzuje się znacznie większą dynamiką rozwoju niż produkcja mięsa czerwonego. Pomiędzy 1990 a 2009 rokiem globalna produkcja mięsa drobiowego wzrosła z 41 do 91,3 mln ton (123%), w tym czasie produkcja żadnego innego rodzaju mięsa nie osiągnęła tak niezwykłego tempa wzrostu.

Otwarcie nowoczesnego kurnika do tuczu indyków

W dniu 11.01.2013 roku na fermie indyków Pana Faustyna Gawła w miejscowości Prażuchy Stare odbyły się Drzwi Otwarte, które wraz z właścicielem fermy zorganizowała firma Big Dutchman Polska. Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia nowoczesnego wyposażenia do tuczu indyków, zapoznania się z nowościami firmy Big Dutchman – karmidłem Gladiator i systemem zarządzania fermą BigFarmNet – oraz skosztowania lokalnych specjałów.

Kupujesz - Zyskujesz - Oszczędzasz

Łukasz Pączkowski; BioPoint

 

 

Trudna sytuacja na rynku często powoduje, że hodowcy, z pominięciem lekarzy weterynarii, szukają tanich zamienników dla najwyższej jakości produktów. Firma BioPoint ma jednak narzędzie do tego, by z takich rozwiązań nie trzeba było korzystać. To Program Lojalnościowy BioPoint.

Czynniki wpływające na wartość konsumpcyjną mięsa indyczego

Alina Rachwał; Poznań


Przed wieloma laty indyk był nabywany przeważnie w okresie świątecznym jako danie tradycyjne. W miarę wzrostu zapotrzebowania rynku na mięso chów tego gatunku drobiu stał się jednym z popieranych kierunków produkcji, a jego rozwój pozwolił na uzyskanie znacznej ilości żywca, którego dostawy są równomiernie rozłożone w ciągu roku. Było to możliwe dzięki postępowi w hodowli indyków, dużemu zwiększeniu ich wartości użytkowej i rozwinięciu produkcji na skalę przemysłową. Zastąpienie indyków o ciemnym upierzeniu odmianami o białej barwie piór pozwoliło na dokonywanie uboju tych ptaków w różnych terminach, niezależnie od wieku. Wzrosła istotnie dochodowość produkcji, skutecznie konkurującej z innymi gatunkami zwierząt gospodarskich, między innymi także z kurczętami brojlerami.

Grelavi S.A. światowa firma z rodzinnymi tradycjami

oprac. Katarzyna Markowska

 


Grelavi S.A. od ponad 15 lat jest liderem na polskim rynku piskląt indyczych. Udział Grelavi w krajowej sprzedaży piskląt w 2012r. wyniósł 23%. Marka firmy jest powszechnie znana, ale może nie wszyscy wiedzą, co stanowi o jej sile i przewadze konkurencyjnej. Artykuł ten ma za zadanie przybliżenie sylwetek zarówno pracowników firmy jak i zaprezentowanie jej jako globalnego partnera w światowej genetyce zwierząt.

Natłuszczanie pasz dla indyków

Joanna Marć-Pieńkowska, Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, UTP Bydgoszcz

W przypadku zwierząt przeznaczonych do intensywnej produkcji prawidłowe żywienie stwarza warunki do pełnego wykorzystania potencjału genetycznego zakodowanego w ich materiale użytkowym. Indyki rzeźne mają bardzo duże wymagania energetyczne, a komponenty mieszanek paszowych nie zawsze zapewniają dostateczny, niezbędny dla właściwego wykorzystania białka oraz uzyskania wysokich przyrostów masy ciała, poziom energii metabolicznej w paszy. Stąd konieczne jest wzbogacenie paszy w dodatek pewnej ilości tłuszczu. Natłuszczanie mieszanek paszowych dla drobiu stosowane jest w wielu krajach, a używane do tego celu komponenty mogą mieć postać płynną lub sypką.

 

Zanieczyszczenie powietrza wewnątrz indycznika

Bartosz Korytkowski, Bydgoszcz

Intensywna produkcja drobiu przyczynia się do stopniowego powstawania coraz większej ilości zanieczyszczeń niosących zagrożenie dla ptaków, ludzi i środowiska naturalnego. Do zanieczyszczenia powietrza w indyczniku przyczynia się najczęściej grupa związków, będących następstwem produkcji oraz negatywnie wpływających na zdrowie zwierząt i ludzi. Zdefiniować możemy je jako ogół substancji będących nienaturalnymi składnikami powietrza atmosferycznego. Dodatkowo związki te mogą powodować szereg objawów niespecyficznych: bóle głowy, wysuszenie lub łzawienie oczu, wysuszenie skóry u ptaków i pracowników ferm, stany zapalne a w skrajnych przypadkach uszkodzenia dróg oddechowych itp.

 

Strączkowe w żywieniu indyków

Agnieszka Misiura, Lublin

Duża koncentracja składników pokarmowych to charakterystyczna cecha pasz stosowanych w żywieniu indyków. Unika się podawania pasz o dużej zawartości włókna surowego i wody z powodu szczególnej budowy przewodu pokarmowego drobiu, jak również wysokich potrzeb pokarmowych intensywnie rosnących czy niosących się ptaków. Stosowanie pasz pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz dodatków witaminowo-mineralnych to podstawa w żywieniu drobiu.

 

Ściółka jako element zagrożenia epizootycznego

Tomasz Mituniewicz, Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska, Wydział Bioinżynierii Zwierząt, UWM w Olsztynie

Ściółka w pomieszczeniach dla drobiu stanowi ważny czynnik środowiskowy. Jej jakość wpływa zarówno na warunki zoohigieniczne pomieszczeń, ale również pośrednio na zdrowie i produkcyjność ptaków. Utrzymanie jej prawidłowych parametrów fizycznych, takich jak temperatura, zawartość wody oraz odczyn, sprzyja w utrzymaniu prawidłowego mikroklimatu pomieszczeń.

 

Tagi:
© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.