Grillowany sznycel z indyka
Składniki
- 2 sznycle z piersi z indyka
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki musztardy
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka rozmarynu suszonego
- pieprz, sól
Przygotowanie
Sznycle lekko rozbić i przełożyć do miski. Sok z cytryny wymieszać z musztardą, następnie dodać oliwę i miód. Na koniec dosypać rozmaryn i przyprawić solą oraz pieprzem. Tak przygotowaną marynatę wlać do miski z indykiem, wymieszać i przykryć szczelnie. Wsadzić do lodówki na minimum 3 godziny, po czym upiec na patelni grillowej lub grillu na złoty kolor. Podawać z ulubionymi dodatkami.
Kanapki z grillowanym indykiem i pesto z rukoli
Składniki (2 porcje)
- pierś z indyka – 400 g
- cukinia – 1 mała
- papryka – 0,5 szt
- cebula – kilka plasterków
- ser mozzarella biała – 1 kulka
- chleb – najlepiej domowy
- woda – ok. 50 ml
- tahini – 1 łyżeczka
- sos sojowy – 0,5 łyżeczki
- orzechy nerkowca – 1 łyżka
- rukola – 2 garści
- miód – 1 łyżeczka
Marynata:
- oliwa z oliwek – 1 łyżeczka
- olej sezamowy – 1 łyżeczka
- świeża mięta – 1 łyżka posiekanej
- pasta z chilli – 0,5 łyżeczki
- ocet balsamiczny – 1 łyżeczka
- sok z cytryny – 2 łyżeczki
- sól, pieprz
Przygotowanie (30 min)
Składniki na marynatę połączyć ze sobą w misce. Pierś z indyka pociąć w długie paski. Ponakłuwać ostrym nożem do filetowania. W ten sposób poprzecinamy włókna. Wymieszać mięso z marynatą i pozostawić na 15 minut.
Rukolę zmiksować z łyżką soku z cytryny, tahini, wodą, miodem i sosem sojowym. Powstały sos będzie lekko gorzki, ale taka już jego natura.
Połówkę cebuli pokroić w plasterki. Paprykę w słupki a cukinię w ćwiartki. Ser pokroić w plasterki.
Teraz najważniejsze. Najlepiej jeśli posiadamy grill elektryczny. Cukinię i mięso smażymy na pełnej mocy grilla przez kilka minut. Tak, żeby mięso się usmażyło, ale było soczyste, a cukinia pozostała twarda.
Kanapki smarujemy pesto z rukoli. Na wierzch układamy kolejno: cebulę, pokruszone orzechy nerkowca, ser, paprykę, indyka i cukinię.
Pikantne szaszłyki z indyka
Składniki
- 40 dag filetów z piersi indyka
- sól
- pieprz
- 2 ząbki czosnku
- 7 łyżek oleju
- 3 łyżki soku z cytryny
- łyżeczka curry
- łyżeczka słodkiej papryki
Przygotowanie
Czosnek obieramy i siekamy. Łączymy z olejem, słodką papryką, curry oraz z sokiem wyciśniętym z cytryny.
Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, kroimy w długie paski. Przekładamy do miseczki z marynatą, przykrywamy i odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki.
Po tym czasie wyjmujemy mięso z lodówki. Osączamy z nadmiaru marynaty. Po kolei nadziewamy paski mięsa na patyczki do szaszłyków. Wbijamy patyczek na początku paska, robimy z mięsa „zakładkę”, wbijamy w nowym miejscu i powtarzamy aż do końca. Ściskamy pasek i nadziewamy nad nim kolejny. Powinna powstać zwarta harmonijka.
Na koniec doprawiamy każdy szaszłyk solą i pieprzem, grillujemy na rozgrzanym ruszcie, aż mięso dobrze się zrumieni.
Podajemy na liściach świeżej sałaty, z sosem musztardo-majonezowym.
grillowane szaszłyki z indyka z owocami
Składniki
- filet z indyka
- olej
- miód
- cytryna
- kiwi
- brzoskwinia
- ananas
- imbir
- pieprz, sól
Przygotowanie
Filet z indyka płuczemy, kroimy w paski o szerokości 3-4 cm. Oprószamy je solą, pieprzem i imbirem. Olej mieszamy z miodem i sokiem z cytryny, polewamy nim mięso, mieszamy, odstawiamy na godzinę w chłodne miejsce. Kiwi obieramy, kroimy na większe kawałki. Brzoskwinię myjemy, kroimy w cząstki. Ananas czyścimy, kroimy w grube plastry, 2 plastry kroimy na kawałki. Na szpilki do szaszłyków nadziewamy paski mięsa i kawałki owoców. Szaszłyk pieczemy na grillu około 10 minut.
Grillowanie – dobre rady
Przystępując do grillowania trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu nie tylko unikniemy przykrych, a czasem niebezpiecznych sytuacji, lecz także sprawimy, że nasze potrawy będą naprawdę smaczne!
Poznaj kilka dobrych rad dotyczących grillowania.
- Najpierw rozgrzewamy dobrze grill – a potem dopiero układamy na nim produkty. Bądźmy cierpliwi w przypadku grilla węglowego, dopiero po 25-30 minutach od rozpalenia węgla temperatura grilla jest odpowiednia do pieczenia. Podpałka musi się całkowicie wchłonąć. Dopiero gdy na węglu pojawi się cienka warstwa popiołu możemy rozpocząć pieczenie.
- Nigdy nie polewamy płynną rozpałką już rozżarzonych węgli!!!
- Nie odwracamy produktów na grillu zbyt często – wystarczy raz odwrócić je w połowie pieczenia.
- Nie układamy na grillu produktów wyjętych bezpośrednio z lodówki. Wyjmujemy je na jakiś czas przed planowanym grillowaniem i czekamy aż ogrzeją się do temperatury otoczenia.
- Im więcej produktów na ruszcie – tym dłuższy czas grillowania. Jeżeli grill jest wypełniony produktami, czas pieczenia zdecydowanie się wydłuży.
- Nie wrzucamy do grilla śmieci podczas pieczenia żywności – w szczególności niedopałków papierosów, folii, plastikowych lub styropianowych tacek, drukowanego papieru, liści, resztek jedzenia.
- Czas grillowania zależy także od temperatury powietrza – gdy jest gorąco –czas pieczenia będzie krótszy, gdy temperatura otoczenia jest niska – czas grillowania wydłuży się.
- Nie grillujemy na otwartym ogniu – gdy pojawią się płomienie odsuwamy lub zdejmujemy produkty i doprowadamy do zduszenia ognia.
- Nie nakłuwamy widelcem małych kawałków mięsa – powoduje to utratę soczystości.
- Nie wykładamy dna grilla aluminiową folią – zaburzamy w ten sposób cyrkulację powietrza.
- Używamy do grillowania specjalnych aluminiowych tacek – ze zwykłej folii aluminiowej tłuszcz będzie ściekał i łatwo się zapali.
- Kwaśne sosy wchodzą w reakcje chemiczne z aluminiowymi tackami – jeśli coś było marynowane w occie lub soku z cytryny – rezygnujemy z używania aluminium.
- Nie używamy tych samych desek do krojenia surowych składników (szczególnie mięsa i ryb) i do układania upieczonych potraw.