Strefa Drób

Hodowca Drobiu 4/2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W numerze:

  1. Jakość skorup w zależności od systemu utrzymania kur Stanisława Krystianiak
  2. Dlaczego należy stosować chelaty w żywieniu drobiu Anna Wilkanowska
  3. Tłuszcz, a zysk… Wojciech Grudzień
  4. Czy jesteśmy w stanie dogonić świat bez GMO…? Wojciech Grudzień
  5. Ptaszyniec wróg w kurniku Henryka Korytkowska
  6. Czy produkcja drobiarska będzie zrównoważona? Stanisław Wężyk, Ryszard Gilewski
  7. Wentylacja grawitacyjna w małych kurnikach Alina Rachwał
  8. Zgaga czeska Jan M. Fijor

 

Kup prenumeratę, dostaniesz gratis segregator i Katalog Firm Drobiarskich - 95 zł  TUTAJ

Anna Wilkanowska
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

 

Składniki pokarmowe w paszy podaje się drobiu w różnej formie, zarówno pod względem fizycznym, jak i chemicznym. Właśnie od formy połączeń poszczególnych pierwiastków zależy wykorzystanie substancji odżywczych przez zwierzę. Poza dotychczas stosowanymi solami żelaza, miedzi, cynku, manganu i kobaltu wprowadzane są organiczne połączenia w postaci chelatów.

 

Jan M Fijor
www.fijor.com

Z Czechosłowacją – zwaną potocznie – Czechami, łączą mnie silne więzy od najmłodszych lat. Wychowałem się w Zakopanem, na pograniczu polsko-czeskim; Czechy były moją pierwszą destynacją zagraniczną; czeski był – nie licząc sąsiada z parteru, mówiącego w jidysz, czyli „po polsku” – pierwszym obcym językiem, jaki usłyszałem. Wiele lat potem, z lotniska w Pradze wyruszyłem w wielki świat, czyli na emigrację.

 

Wojciech Grudzień
Specjalista hodowli i użytkowania zwierząt

 

Fascynujący jest fakt, iż najwięcej do powiedzenia na ten temat mają ludzie, którzy nie mają żadnego wykształcenia w kierunku genetyki molekularnej, ani żadnego innego pokrewnego kierunku. Dokładnie identyczną sytuację obserwuje się w przypadku lansowaniu przez tzw. organizacje ochrony praw zwierząt; zakazu hodowli zwierząt futerkowych w naszym kraju. Należy te dwa problemy równać ze sobą, ponieważ już zakazano np. tuczu kaczek i gęsi na tzw. stłuszczone wątroby.

 

Jakość skorup w zależności od systemu utrzymania kur

Stanisława Krystianiak
Katedra Hodowli i Użytkowania Drobiu,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Jajo pełni funkcję odżywczą i reprodukcyjną, więc jego treść powinna być skutecznie chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi i wnikaniem drobnoustrojów. Równie ważna jest jakość skorupy jaj spożywczych, które pochodzą przede wszystkim od kur, jak i wylęgowych wszystkich gatunków drobiu.

 

Wojciech Grudzień
Olsztyn

 

Po raz pierwszy dodatkami tłuszczów do paszy dla drobiu zaczęli interesować się uczeni z Connecticut. W 1953 r. zaczęto wykorzystywać te nośniki energetyczne jako komponenty paszowe. Szybkie rozpowszechnienie tłuszczy jako nośnika energetycznego w mieszankach dla drobiu miało wiele przyczyn: spadek spożycia tłuszczów przez ludzi ze względu na zmianę profilu diety, produkcja syntetycznych przemysłowych środków piorących, spadek zużycia tłuszczów technicznych i odkrycie nowych antyoksydantów.

 

Wentylacja grawitacyjna w małych kurnikach

Alina Rachwał
Poznań

 

Budynki, w których trzymany jest drób, wymagają wyposażenia w instalacje zapewniające odpowiednie warunki mikroklimatyczne. Do jednego z ważniejszych czynników należy wentylacja, tj. stała i kontrolowana wymiana powietrza w pomieszczeniu, przy pomocy urządzeń nawiewnych i wyciągowych. Polega to na doprowadzeniu odpowiedniej ilości świeżego powietrza i odprowadzeniu powietrza zużytego wraz z nadmiarem pary wodnej, szkodliwych gazów oraz nadmiaru ciepła wydzielanego przez ptaki.

 

Czy produkcja drobiarska będzie zrównoważona?

Stanisław Wężyk, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz
Ryszard Gilewski, AVICONS

 

W rozwijającym się rolnictwie będzie się zaznaczał coraz większy nacisk na jego zrównoważenie oraz na nienaruszanie ekologicznej równowagi. Wg Sawy i Kociry (2006), stojące obecnie przed rolnictwem (w tym także produkcją drobiarską) zadania mają charakter koncepcji strategicznej, będącej elementem światowego programu osiągnięcia trwałego i zrównoważonego rozwoju.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.